Tkanka łączna

Tkanka łączna: Budowa, rodzaje i supelmentacja

Tkanka łączna FAQ Co to jest tkanka łączna i jakie są jej główne funkcje? Tkanka łączna to jeden z podstawowych typów tkanek w organizmie człowieka. Jej głównym zadaniem jest łączenie i podtrzymywanie różnych narządów, tkanek i struktur, zapewniając im wsparcie mechaniczne i fizyczne. Pełni wiele ważnych funkcji, takich jak zapewnianie wsparcia mechanicznego dla narządów i…

Czytaj całość
Marzec to miesiąc Kobiet

Marzec to miesiąc Kobiet

Marzec to miesiąc Kobiet, okres, w którym szczególnie skupiamy się na podkreśleniu znaczenia kobiet w społeczeństwie. To czas, gdy przypominamy sobie o walce o prawa kobiet, o ich osiągnięciach, a także o wyzwaniach, z jakimi nadal się konfrontują. Jednak tu chcielibyśmy zwrócić uwagę na istotną, lecz często pomijaną kwestię rosnącej liczby przewlekłych schorzeń u kobiet…

Czytaj całość
CODEX ALIMENTATIUS: Fakty, które warto poznać

CODEX ALIMENTATIUS: Fakty, które warto poznać

Codex Alimentarius, utworzony w 1963 roku, stanowi globalne centrum tworzenia standardów i wytycznych dla sektora spożywczego i żywieniowego. Jako kluczowy gracz w międzynarodowych negocjacjach dotyczących regulacji żywności, Codex Alimentarius wpływa na światowy rynek, ustanawiając normy i kodeksy postępowania. W tym artykule zgłębimy, jak te regulacje, pomimo twierdzeń o ochronie zdrowia konsumentów, wpływają na branże farmaceutyczną,…

Czytaj całość
Wybielenie własnej przeszłości przez Unię Europejską

Wybielenie własnej przeszłości przez Unię Europejską

Nasza książka „Nazistowskie korzenie Brukselskiej Unii Europejskiej”, opublikowana w 2010 roku, i zaktualizowana w 2020 roku, oparta na dokumentach historycznych z międzynarodowych archiwów, pokazuje zupełnie inną historię Europy niż ta propagowana przez polityczny establishment. Początkowo Unia Europejska nie zwracała uwagi na naszą publikację. Niemniej jednak musieliśmy dotknąć wrażliwego tematu, ponieważ strategia ta zmieniła się w…

Czytaj całość
Ludzki mózg

Czym wyróżnia się ludzki mózg? Czyli odkrywanie cudów ludzkiego mózgu

Wstęp do ludzkiego mózgu Ludzki mózg jest jednym z najbardziej fascynujących organów w naszym ciele. To niezwykłe narząd, który kontroluje nasze myśli, emocje, ruchy i wiele innych funkcji życiowych. Mózg składa się z miliardów komórek nerwowych, zwanych neuronami, które tworzą niesamowicie skomplikowaną sieć połączeń. Dzięki temu, mózg może wykonywać niesamowite zadania, które są nieosiągalne dla…

Czytaj całość
Lizyna i witamina C

Lizyna i witamina C – potężny duet przeciwko bakteriom

W dzisiejszym świecie, gdzie infekcje bakteryjne stanowią stałe zagrożenie, naukowcy z Instytutu Badawczego dr. Ratha odkryli potężne połączenie – lizynę i witaminę C. Te dwie substancje, współdziałając ze sobą, stają się skutecznym narzędziem w walce z bakteriami odpowiedzialnymi za infekcje dróg moczowych oraz wiele innych infekcji. Infekcje bakteryjne, zwłaszcza te, które powodują zapalenia układu moczowego,…

Czytaj całość

Nowa polityka zdrowotna w mediach

YouTube rozszerzył swoją politykę dezinformacji rozpoczętą podczas pandemii Covid, aby objąć to, co nazywa wszystkimi formami dezinformacji medycznej. Ogłosił również plan usunięcia z listy filmów promujących „metody leczenia raka, które okazały się szkodliwe lub nieskuteczne”, skutecznie uniemożliwiając twórcom treści zachęcanie do naturalnych metod leczenia. Źródło: https://reclaimthenet.org/youtube-greatly-expands-its-medical-misinformation-policies  KOMENTARZ: Platforma będzie odtąd podejmować działania przeciwko wszelkim treściom,…

Czytaj całość

Tajemnice czarnej herbaty: Przełomowe odkrycie w walce z infekcjami bakteryjnymi

Brytyjska tradycja „popołudniowej herbaty” otrzymała nowy impuls! Naukowcy z Instytutu Badawczego dr. Ratha wykazali istotne zalety czarnej herbaty, które mogą okazać się przełomowe w walce z infekcjami bakteryjnymi. Ich odkrycia są szczególnie istotne, biorąc pod uwagę rosnące zagrożenie opornością na antybiotyki, problem, który ogranicza możliwości zwalczania trudnych do leczenia infekcji, takich jak gronkowiec złocisty oporny…

Czytaj całość

Kompleksowe zapobieganie chorobie serca: rola witaminy C, aminokwasów i suplementacji

Witaj na naszym profilu! Dziś, w trzeciej części naszej publikacji chcielibyśmy podzielić się z Tobą informacjami na temat kompleksowego zapobiegania chorobie serca, co jest niezwykle istotne dla zdrowia naszego układu krążenia. Rola witaminy C i elastyczności naczyń krwionośnych w zapobieganiu chorobie wieńcowej serca Zwierzęta posiadające wewnętrzną zdolność produkcji witaminy C i mające spójne i elastyczne…

Czytaj całość
Rola witaminy C i niedobór mikroskładników w chorobach serca i miażdżycy

Rola witaminy C i niedobór mikroskładników w chorobach serca i miażdżycy

Witamina C jest niezwykle istotna dla zdrowego układu krwionośnego. Nasz układ krwionośny składa się z elastycznych rozgałęzionych rurek, które obejmują serce i wszystkie organy ciała. Naczynia krwionośne zbudowane są z komórek mięśni gładkich i posiadają zdolność do rytmicznych skurczów i rozkurczów, niezależnych od naszej woli. Wnętrze ścian naczyń oddzielone jest od strumienia krwi przez pojedynczą…

Czytaj całość
Cholesterol: Kontrowersje i zapomniane fakty dotyczące zdrowia serca

Cholesterol: Kontrowersje i zapomniane fakty dotyczące zdrowia serca

Dzisiaj media zgodnie przekonują nas, że podwyższony poziom cholesterolu we krwi jest głównym powodem chorób serca. Przy poziomie cholesterolu wyższym niż 200 miligramów na decylitr dostajemy leki na jego obniżenie. A co o tym mówi nauka? Faktem jest, że boimy się cholesterolu. W ostatnich latach sprzedaż leków obniżających poziom cholesterolu – statyn – wzrosła w…

Czytaj całość
Madycyna komórkowa, szczepienia COVID

Medycyna Komórkowa a niepowodzenie kampanii szczepień

Trwająca 3 lata pandemia zniszczyła zaufanie ludzi do medycyny, polityki i mediów. Wielu doświadczyło negatywnych skutków słuchania samozwańczych „wybawców” i oddawania odpowiedzialności za swoje zdrowie w ich ręce. Część osób dała się zwieść fałszywej propagandzie. Część zdecydowała się na uczestnictwo w eksperymencie farmaceutycznym. Wiele osób zrobiło to bo nie wytrzymały presji społecznej lub zostały wprowadzone…

Czytaj całość
Zdrowa skóra, jędrna skóra

Zdrowa skóra – jak zadbać o nią?

Zdrowa skóra to nie tylko kwestia estetyki, ale również naszego zdrowia wewnętrznego. Skóra jest największym organem w ciele, a jej kondycja może świadczyć o niedoborach składników odżywczych, zaburzeniach hormonalnych, problemach z wątrobą czy układem pokarmowym. W tym artykule dowiesz się, jak zadbać o swoją skórę i jakie składniki odżywcze warto dostarczać organizmowi. Zdrowa skóra –…

Czytaj całość
Borelioza, kleszcz, obcęgi

Mikroskładniki odżywcze a borelioza

Borelioza, zwana też chorobą z Lyme, to zakażenie bakteryjne przenoszone przez kleszcze i jest najczęstszą chorobą wektorową w Stanach Zjednoczonych i Europie. Wywołuje ją bakteria z gatunku Borrelia, która jest przenoszona przez kleszcze ze zwierząt na ludzi. Ze względu na niespecyficzne objawy grypopodobne, takie jak ból głowy, zmęczenie, gorączka, wysypka i bóle stawów, trudno jest…

Czytaj całość
Nowy lek na Alzheimera kontra mikroskładniki

Nowy lek na Alzheimera kontra mikroskładniki

KLUCZOWE PUNKTY ARTYKUŁU: Czym jest Lekanemab Skutki uboczne nowego leku Naturalne podejście do zapobiegania i leczenia Alzheimera Wyniki badania klinicznego nad eksperymentalnym lekiem o nazwie Le­ca­ne­mab zostały okrzyknięte przez media głównego nurtu „wielkim przełomem” w leczeniu Alzheimera. Stało się tak, pomimo iż działanie tego specyfiku jest znikome. Le­ca­ne­mab można stosować tylko we wczesnych stadiach choroby,…

Czytaj całość
WHO finansowane przez korporacje

WHO finansowane przez korporacje

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jest najwidoczniej niezadowolona z zaledwie kilkudziesięciu miliardów dolarów, które otrzymuje od korporacji i pozarządowych darczyńców. Dlatego też po cichu zaczęła zabiegać o większe fundusze bezpośrednio od korporacji. Nową inicjatywą finansowania zajmuje się mało znana Fundacja WHO utworzona na początku pandemii COVID-19. Na jej czele stoi Anil Soni, były szef przemysłu farmaceutycznego,…

Czytaj całość
Antyoksydanty w walce z COVID-19 ?

Antyoksydanty w walce z COVID-19

W nowym systematycznym przeglądzie naukowym badań dokonano analizy jak antyoksydanty wpływają na pacjentów z COVID-19. Wyniki, opublikowane w czasopiśmie Food Science & Nutrition, wskazują, że ten rodzaj mikroskładników odgrywa wysoce korzystną rolę w zmniejszaniu stanu zapalnego, wymagań saturacyjnych, pobytu w szpitalu, przyjęcia na OIOM, śmiertelności i innych aspektów opieki nad pacjentami z koronawirusem. Antyoksydanty mogą…

Czytaj całość

Zawał serca – mnie nie dotyczy!

Zawał serca w dalszym ciągu zajmuje w rankingu chorób pierwsze miejsce i choć jest mniej przypadków śmiertelnych, nie jest to powód do dumy. Mówi się, że główną przyczyną zawału serca jest miażdżyca i wysoki poziom cholesterolu. I tu musimy postawić pytanie – dlaczego wobec tego nie dostajemy zawałów nosa, czy stopy, tylko niebezpieczeństwo dotyka naczyń…

Czytaj całość
Fracking zagrożeniem dla życia

„Fracking” zagrożeniem dla zdrowia

Szczelinowanie hydrauliczne, powszechnie znane jako „fracking”, jest techniką pozyskiwania ropy i gazu ze skał łupkowych. Proces ten, czasami nazywany „niekonwencjonalnym wydobyciem ropy i gazu”, obejmuje wiercenie w ziemi i kierowanie mieszaniny wody, piasku i chemikaliów pod wysokim ciśnieniem w skałę. Chociaż rządy powszechnie twierdzą, że „fracking” nie stanowi zagrożenia dla zdrowia publicznego, to prawda wydaje…

Czytaj całość
Choroba Alzheimera a witamina C

Choroba Alzheimera a witamina C

Choroba Alzheimera (AD – Alzheimers Disease) to przewlekła, postępująca choroba neurozwyrodnieniowa mózgu powodująca zanik komórek nerwowych. Alzheimer prowadzi do otępienia mózgowego – utraty pamięci, zdolności uczenia się i myślenia. Alzheimer stanowi ponad 60% przypadków chorób otępiennych. Nowa metaanaliza opublikowana w Frontiers in Aging Neuroscience bada związek między chorobą Alzheimera a poziomem witaminy C w osoczu.…

Czytaj całość
UE osłabia gospodarkę rynkową

UE osłabia gospodarkę rynkową

Polityka tworzy się w toku kryzysów a Brukselscy biurokraci doskonale zdają sobie z tego sprawę. Pandemia COVID i konflikt na Ukrainie stanowią doskonałe tło do kontroli nad gospodarką UE z korzyścią dla kartelu farmaceutycznego. W tym celu ze skrzynki z narzędziami wyjmuje się „nadzwyczajny instrument jednolitego rynku” (SMEI). Może brzmi to niepozornie, ale to naprawdę…

Czytaj całość
COVID-19 a wątpliwości w sprawie szczepień

COVID-19 a wątpliwości w sprawie szczepień

Od początku kampanii szczepień pojawiały się ostrzeżenia o nieznanych skutkach ubocznych szczepionek przeciw COVID-19. Pomimo krytyki ze strony lekarzy i naukowców, rządy polegały na szczepionkach opartych na mRNA i DNA. Przywódcy rządów i ministrowie stale powtarzali mantrę, że szczepienia chronią przed zakażeniem, chorobą i śmiercią z powodu wirusa COVID-19. W celu przekonania obywateli do szczepień,…

Czytaj całość
Mikroelementy w walce z wariantem Omikron

Mikroelementy w walce z wariantem Omikron

Ponad dwa lata po rozpoczęciu COVID-19 świat wciąż zmaga się z problemem znalezienia skutecznego rozwiązania w zakresie zapobiegania tej infekcji. Pomimo olbrzymich wydatków na szczepionki, obecnie stosowane preparaty nie są skuteczne w zapobieganiu zakażeniom i rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Mogą co jedynie złagodzić ciężkie objawy COVID-19. SARS-CoV-2, jak każdy wirus ciągle mutuje. Obecnie około 90% przypadków…

Czytaj całość

Gruźlica czyli zapomniana pandemia

Konsekwencją obsesyjnego traktowania tematu COVID-19 jako głównego nurtu jest to, że zasadniczo zignorowano zgony spowodowane innymi poważnymi chorobami zakaźnymi. Znamiennym przykładem jest gruźlica (TB), choroba, na którą każdego roku zapada 10 milionów ludzi na świecie, a 1,5 miliona umiera. Jest ona jedną z głównych chorób zakaźnych na świecie. Dlatego też, nowy przegląd naukowy bada potencjalną…

Czytaj całość
Coraz więcej dowodów na niebezpieczeństwo statyn

Coraz więcej dowodów na niebezpieczeństwo stosowania statyn

Nowe badanie opublikowane w JAMA Internal Medicine analizuje związek między rozpoczęciem leczenia statynami (lekami obniżającymi poziom cholesterolu) a postępem cukrzycy. Analizując dokumentację medyczną 83 022 pacjentów, naukowcy odkryli, że stosowanie statyn wiązało się ze znacznym postępem cukrzycy. Badanie to powiększa i tak już dużą ilość dowodów naukowych potwierdzających niebezpieczeństwo stosowania statyn.   Statyny a cukrzyca W badaniu przeprowadzonym…

Czytaj całość

Piękna skóra naturalnie

Skóra to nie tylko największy organ w organizmie o powierzchni około 1,5 – 2 m kwadratowych, ale także zwierciadło naszego zdrowia. Nasza skóra jest pierwszą barierą chroniącą nas przed patogenami i zanieczyszczeniami. Pełni kluczową rolę w regulacji temperatury ciała i eliminacji wielu produktów przemiany materii. Wygląd naszej skóry może nam powiedzieć o nadmiernej ekspozycji na…

Czytaj całość
Zanieczyszczenie wody farmaceutykami

Zanieczyszczenie wody farmaceutykami

Zanieczyszczenie wody farmaceutykami   Niedawno opublikowana analiza wykazała, że ponad 40% rzek na całym świecie może być zanieczyszczonych farmaceutykami. Badanie wykazało, że 461 z 1 052 monitorowanych miejsc w 104 krajach miało stężenia farmaceutyków, które są uważane za niepokojące. Na tej podstawie naukowcy stwierdzili, że zanieczyszczenie wody farmaceutykami stało sie globalnym problemem. Dlatego też konieczne…

Czytaj całość
Niedobór witaminy D a zdrowie oczu

Witamina D a zdrowie oczu

Ostatnimi czasy witamina D stała się niezwykle popularnym tematem. Nowe badania przedstawiają związek między niedoborem witaminy D a retinopatią cukrzycową, która może spowodować ślepotę. Powszechne powikłanie cukrzycy spowodowane przez wysoki poziom cukru we krwi uszkadza siatkówkę. Jest to cienka warstwa tkanki z tyłu oka, która wyczuwa światło i wysyła sygnały do mózgu.Opublikowane badanie w Journal…

Czytaj całość
Światowy Dzień Witamin

Światowy Dzień Witamin

Może wyda Ci się to nieprawdopodobne, ale pierwsze witaminy zostały odkryte dopiero jakieś sto lat temu. Odkrycie kilku z nich doprowadziło do przyznania nagród Nobla ich odkrywcom. Wyróżnienia te przyznano w uznaniu wyjątkowej roli witamin w utrzymaniu zdrowia i zapobieganiu chorobom. Od tego czasu setki tysięcy badań rozwinęło te odkrycia. Tym samym niezbicie udowodniono znaczenie…

Czytaj całość
Historia kartelu farmaceutycznego

Historia kartelu farmaceutycznego

Historia kartelu farmaceutycznego jest o tyle ciekawa, co nieprawdopodobna. I na pewno jeszcze o niej nie słyszałeś. Nie uczą o niej na lekcjach historii w szkole, bo jest niewygodna i zagraża istnieniu wielomiliardowego biznesu. W naszym dzisiejszym artykule przedstawimy Ci historię, która wpłynęła również na Ciebie i zdrowie Twoje i Twoich najbliższych. Nielegalne praktyki biznesowe…

Czytaj całość
Sztuczne barwniki, ADHD

Sztuczne barwniki żywności a ADHD u dzieci

Od ponad pół wieku narastają obawy związane z widocznym związkiem między sztucznymi barwnikami w żywności a zaburzeniami zachowania u dzieci. Szczególnie istotny jest tu tzw. zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, czyli ADHD. Pomimo dowodów na istnienie takiego związku, rządowe organy regulacyjne nadal twierdzą, że obecne zalecenia dotyczące regulacji tych substancji są wystarczające. Niedawno opublikowany…

Czytaj całość
Wlewy z witaminy C w terapii nowotworów

Wlewy z witaminy C w terapii nowotworów

Odkrycie i wyszczególnienie witaminy C było jednym z najważniejszych postępów w poprawie żywienia człowieka. Szkorbut, ciężka choroba wywołana niedoborem witaminy C, charakteryzująca się osłabieniem, sennością, łatwością powstawania siniaków i krwawieniem, stanowił szczególny problem dla marynarzy odbywających długie rejsy w XVI wieku, kiedy to dostęp do świeżych owoców i warzyw był ograniczony. W rzeczywistości szkorbut był…

Czytaj całość

Wzdęcia, czyli przeminęło z gazem

Czy jest ktoś wśród Czytelników tego bloga, kto choć raz w życiu nie cierpiał na wzdęcia? Założę się, że nie. Wzdęcia stają się również widocznym znakiem naszych czasów w obfitości, co potwierdzają ilości telewizyjnych reklam leków na ten problem. Powstawanie gazów w przewodzie pokarmowym jest naturalnym procesem, ale może być również sygnałem alarmowym, że coś…

Czytaj całość

Kortyzol, czy to to samo co kortyzon? Część 2

Trochę inaczej ma się sprawa z niedoborem kortyzolu, który może dotknąć każdego z nas, a szczególnie osoby poddane długotrwałemu stresowi. Jak się zapewne domyślasz po przeczytaniu pierwszej części, skoro kortyzol jest tak ważny, by z energią rozpocząć nowy dzień, to jego niedobór będzie niósł ze sobą brak energii, poczucie niewyspania, pomimo wielu godzin snu, wyczerpania,…

Czytaj całość
Układ odpornościowy

Silny i zdrowy układ odpornościowy

Prawidłowo funkcjonujący, czyli zdrowy układ odpornościowy jest niezbędny dla naszego zdrowia. Chroni nasz organizm przed patogenami, wzmacniając naturalną barierę organizmu specjalnymi komórkami i białkami. Ponadto szuka szkodliwych substancji obcych, niszczy je i wydala z organizmu. Jeśli będziemy o nasz system odpornościowy odpowiednio dbali, to on będzie nam dobrze służył przez lata. Dieta a zdrowy układ…

Czytaj całość
Albert Szent-Györgyi

Albert Szent-Györgyi: Człowiek, który odkrył witaminę C

W tym roku przypada 129 rocznica urodzin Alberta Szent-Györgyi, naukowca, który jako pierwszy wyizolował witaminę C. Albert Szent-Györgyi zaliczany do pionierów badań nad witaminami. Jego praca została nagrodzona w 1937 roku przyznaniem mu nagrody Nobla. Od samego początku Szent-Györgyi uważał, że świat medycyny wprowadzał opinię publiczną w błąd co do implikacji jego odkryć. Przekonany o niezwykłym…

Czytaj całość

Kortyzol, czy to to samo co kortyzon?

Hormony są substancjami kierującymi organizmem, które umożliwiają wypełnianie jego różnorodnych funkcji. Jeżeli zabraknie hormonów, jednego lub kilku, to funkcję organizmu możemy przyrównać do jazdy samochodu sportowego, ale takiego bez kierowcy. Silnik pracuje normalnie, samochód jedzie prosto, ale przy najmniejszym zakręcie wypadnie z jezdni i się rozbije. Nie tylko niedobór danego hormonu może spowodować zakłócenie. Również…

Czytaj całość
Cukrzyca

Cukrzyca i specyficzne połączenie wybranych mikroelementów

Cukrzyca jest jedną z największych epidemii, jakie kiedykolwiek dotknęły ludzkość. Obecnie miliony ludzi umierają każdego roku z powodu sercowo-naczyniowych powikłań cukrzycy. W 2021 roku ponad pół miliarda osób na całym świecie zostało dotkniętych tą chorobą. Już teraz przewiduje się dalszy wzrost liczby zachorowań na cukrzycę w nadchodzących dziesięcioleciach, co sugeruje, że komórkowe przyczyny tej pandemii…

Czytaj całość
witamina B12

Dlaczego witamina B12 jest tak ważna?

Jesteśmy przekonani, że wspólnie zgadzamy się co do kwestii znaczenia dla zdrowia witamin i innych mikroskładników odżywczych. Zawsze zależy to od składu, indywidualnych potrzeb i regularnego przyjmowania jako uzupełnienie zdrowej diety. Naszym zamiarem jest jednak bardziej szczegółowa prezentacja poszczególnych substancji. Dzisiaj przedstawiamy Wam witaminę B12, znaną również jako kobalamina. Witamina B12 jest jedną z witamin…

Czytaj całość
Witamina C a lipoproteina Lp(a)

Witamina C a lipoproteina Lp(a)

Witamina C a lipoproteina Lp(a). Pomiędzy tymi dwoma substancjami istnieje ogromny związek. Witamina C odgrywa kluczową rolę dla zdrowia człowieka. Musimy ją przyjmować wraz z dietą lub w postaci dobrych suplementów, ponieważ nasz organizm nie potrafi jej samodzielnie wytwarzać. Jedną z najważniejszych funkcji witaminy C jest ochrona integralności i elastyczności naczyń krwionośnych. Zapobiega to tworzeniu…

Czytaj całość

Cholina dla mózgu

Mózg jest jednym z najważniejszych i posiadających najbardziej skomplikowaną budowę ludzkich narządów. Mózgowie, bo tak powinniśmy fachowo nazywać ten organ, razem z rdzeniem kręgowym wspólnie tworzą ośrodkowy układ nerwowy. To właśnie w strukturach mózgowia kontrolowany jest przebieg różnorodnych procesów życiowych. Przykładowo oddychanie czy czynność serca. Zanim wykonamy jakąś czynność, w mózgowiu aktywowanych jest wiele rozmaitych…

Czytaj całość
Instytut dr Ratha - naukowcy

Instytut dr Ratha

Instytut dr Ratha należy do światowej czołówki ośrodków badawczych zajmującym się zdrowiem naturalnym. Zespół badawczy Instytutu opublikował do tej pory ponad 100 prac naukowych w wielu międzynarodowych czasopismach naukowych. Przełomowe odkrycia dr Ratha i badania jego Instytutu stanowią podstawę do zbudowania nowego systemu opieki zdrowotnej. Systemu, który skupi się na zapobieganiu chorobom. Systemu, który pozwoli ludziom na…

Czytaj całość
Demencja, ból głowy

Demencja a witaminy z grupy B

Demencją jest dotkniętych ponad 55 milionów ludzi na całym świecie. Rocznie odnotowuje sie prawie 10 milionów nowych przypadków. Demencja jest obecnie siódmą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Medycyna konwencjonalna nadal nie ma skutecznych środków zapobiegania lub eliminowania tej choroby. Niedawno opublikowany przegląd sugeruje, że przyjmowanie witamin z grupy B, zwłaszcza kwasu foliowego, może mieć pozytywny wpływ…

Czytaj całość

Probiotyki – fakty i mity

O tym, że nasze jelito jest czymś więcej niż tylko organem trawiennym, wiemy wszyscy. Coraz więcej badań naukowych wykazuje znaczenie mikrobiomu dla zachowania równowagi metabolicznej organizmu. Ponadto probiotyki służą również produkcji witamin i innych ważnych związków. Wpływają  funkcji układu odpornościowego. Nie dziwi więc, że zainteresowanie produktami probiotycznymi rośnie. Wokół przyjmowania probiotyków narasta jednak wiele mitów.…

Czytaj całość

Rośliny morskie – skarby mórz i oceanów

Rośliny morskie, do których zaliczamy algi morskie i wodorosty od zawsze stanowiły część codziennej diety naszych przodków. Od wieków spożywają je ludzie w różnych częściach Azji. Rośliny takie jak kelp, nori, dulce i spirulina często wykorzystuje się w azjatyckiej kuchni, np. do sushi. Istnieje jednak również wiele odmian roślin morskich, które zawierają ważne dla zdrowia…

Czytaj całość
Witamina C

Witamina C i jej ogromne znaczenie dla zdrowia

Witamina C i jej ogromne znaczenie dla zdrowia jest niekwestionowane. Mikroskładnik ten znają wszyscy – i to nie bez powodu. Prawie żadna inna witamina nie spełnia tak wielu różnych funkcji w organizmie. W tym artykule przedstawimy kilka informacji o historii i właściwościach tego wszechstronnego mikroskładnika odżywczego.   Historia witaminy C Witamina C ma długą historię.…

Czytaj całość
System Opieki Zdrowotnej, Szczęśliwa, zdrowa rodzina

System Opieki Zdrowotnej wg dr Ratha

System Opieki Zdrowotnej, w którym obecnie funkcjonujemy nie działa tak jak powinien. Można powiedzieć otwarcie, że działa mizernie. Życiową misją dr Ratha jest zmiana obecnego systemu opieki zdrowotnej na prewencję zapobiegania chorób, a co z tym bezpośrednio związane, stworzenie możliwości ich całkowitej eliminacji. Poniżej znajdziecie 10 punktów profilaktycznego systemu Opieki Zdrowotnej opartego na naukowych podstawach…

Czytaj całość
Rosnące obawy związane ze szczepionkami przeciwko COVID-19 nie ustają. Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez szwedzkich uczonych potwierdzają, że...

Obawy związane ze szczepionkami przeciwko COVID-19

Nie ustają obawy związane ze szczepionkami przeciwko COVID-19. W badaniu przeprowadzonym przez naukowców ze Szwecji przeanalizowano wpływ mRNA wirusowego białka kolca (SPIKE) szczepionki firmy Pfizer/BioNTech na ludzkie komórki wątroby. Badanie wykazało, że szczepionka szybko przedostaje się do wnętrza komórek, a jej mRNA jest odwrotnie transkrybowane wewnątrzkomórkowo do naszego DNA. Poprzednie badania wykazały już, że RNA z…

Czytaj całość

Nieskuteczna suplementacja diety?

Pewnie wiele razy zastanawiałeś się jak to jest, że pomimo stosowania suplementów nie odczuwasz poprawy stanu zdrowia. Jak wyjaśnić fakt, że suplementacja jest nieskuteczna? Powodów jest kilka, i o tym będzie właśnie nasz dzisiejszy artykuł. Ze względu na rosnące zainteresowanie ważnym dla zdrowia działaniem witamin, pojawia się coraz więcej produktów na rynku suplementów diety. W…

Czytaj całość
Korporacyjne siły

Korporacyjne siły napędowe kryzysu na Ukrainie

Uwaga światowej opinii publicznej coraz bardziej skupia się na pogłębiającym się kryzysie na Ukrainie. Z każdym dniem coraz częściej słyszymy w mediach napawające przerażeniem słowo: Wojna! Jeśli świat ma uniknąć kolejnego globalnego konfliktu, ważne jest, abyśmy wyciągnęli wnioski z historii i zrozumieli je. Istnieje wiele czynników, które doprowadziły świat do tego krytycznego momentu. Jednak jeden…

Czytaj całość

Trochę o tym, jak wspomóc zdrowy sen

Zdrowy sen jest niezwykle ważny dla naszego samopoczucia. Odpowiednio długi o dobrej jakości jest niezbędny do zachowania zdrowia, sprawności fizycznej oraz umysłowej. Niestety stresujący tryb życia i długotrwałe wpatrywanie się w ekrany urządzeń może zaburzyć produkcję melatoniny. Może to skutkować problemami ze snem. Oprócz rozdrażnienia również zbyt krótki czas przeznaczony na odpoczynek może skutkować również…

Czytaj całość

Zwalczanie pandemii COVID-19 poprzez zniesienie podatku VAT na owoce i warzywa: Rząd holenderski uruchamia ogólnokrajowy program mający propagować spożycie witaminy C

Kampania rozpoczęta przez rząd holenderski pod koniec 2021 roku na rzecz rozpropagowania spożycia witaminy C poprzez zniesienie podatku VAT na ten mikroskładnik, jest ważną decyzją polityczną i pierwszym krokiem w kierunku wzmocnienia systemu odpornościowego obywateli Holandii. Jest to szczególnie ważne dla najbardziej wrażliwych grup społecznych: dzieci i seniorów.   Naturalny sposób na zakończenie pandemii Przez…

Czytaj całość
Nowe badanie Instytutu dr Ratha

Specyficzna formuła ekstraktów roślinnych i innych mikroelementów przeciwko różnym mutacjom SARS-CoV-2

Najnowsze badanie Instytutu dr Ratha porównuje skuteczność działania 5 różnych mieszanek ekstraktów roślinnych i innych mikroelementów na wirusa SARS-CoV-2. Tym razem naukowcy przypatrzyli się również dokładniej wariantom Alpha, Beta, Gamma, Delta, Kappa i Mu koronawirusa. Jak wynika z opublikowanego właśnie badania jedna z testowanych formuł okazała się wyjątkowo skuteczna. W skład skutecznej formuły weszły: witamina C, N-acetylo-cysteina oraz 7…

Czytaj całość

N-acetylo-cysteina nie tylko na kaszel

Pewnie każdy z nas przyjmował przynajmniej raz w życiu tabletki ułatwiające odkrztuszanie flegmy o nazwie ACC. W  składzie tych preparatów znajdziemy między innymi N-acetylo-cysteinę. Za tą tajemniczą nazwą skrywa się aminokwas siarkowy, który może być wytwarzany z biogennego aminokwasu cysteiny. N-acetylo-cysteina, w skrócie NAC, pomaga nam jednak nie tylko przy kaszlu. Aminokwas ten jest również…

Czytaj całość

Lizyna, niepozorny aminokwas o wielkim znaczeniu

Lizyna jest aminokwasem i w naszym organizmie funkcjonuje jako budulec wielu różnych białek. Lizynę znajdziemy m.in. w enzymach, osoczu krwi, przeciwciałach, hormonach i organach, jak chociażby: naczynia krwionośne, kości, skóra, ścięgna czy mięśnie. A ponieważ podstawę tych organów stanowi kolagen, to przy niedoborach tego aminokwasu może ucierpieć ich struktura i funkcja. Nasz organizm nie może…

Czytaj całość

Wymóg szczepień wstrzymany

W dniu 14 stycznia 2022 r. Sąd Najwyższy USA podjął niezwykle istotną decyzję mogącą mieć dalekosiężne konsekwencje. Mianowicie wstrzymał wprowadzony przez rząd USA wymóg szczepień i testów na koronawirusa dla amerykańskich przedsiębiorstw. Ważna informacja, ponieważ nakaz ten mógłby bezpośrednio dotknąć nawet 84 miliony Amerykanów. W uzasadnieniu tej decyzji na pierwszym miejscu pojawiły się wątpliwości prawne…

Czytaj całość

Zima i wirusy różnej maści

Zima trwa w najlepsze, a wraz z minusowymi temperaturami panoszą się i wirusy. Oprócz trwającej ciągle tzw. pandemii COVID-19 oraz kolejnej fali, tym razem wariantu Omikron, zaczyna się również tradycyjny sezon grypowy. Jak już zdążyliśmy się wszyscy przekonać, szczepionki mRNA mają poważne ograniczenia w zapobieganiu infekcji koronawirusem. Nie radzą sobie również z pojawiającymi się mutacjami…

Czytaj całość

Naringina – mało znany składnik grejpfruta

Grejpfrut to owoc o specyficznym smaku i unikatowych właściwościach zdrowotnych. Cechuje go gorzko-słodki i nieco kwaśny smak. Jest bogaty w witaminę C, przeciwutleniacze, błonnik i mało znaną wtórną substancję roślinną – naringinę, o której dzisiaj trochę napiszemy… Dodatkowo w grejpfrucie znajdziemy jeszcze beta-karoten, spore ilości witamin z grupy B oraz potas. Przez wysoką zawartość tych…

Czytaj całość

Układ odpornościowy kluczem do zdrowia

W mediach głównego nurtu o tym nie usłyszymy, ale to właśnie osłabiony układ odpornościowy jest głównym czynnikiem ryzyka zakażenia koronawirusem. Problem osłabionego systemu obronnego organizmu dotyczy szczególnie ludzi starszych. Do grupy wysokiego ryzyka zaliczamy również osoby z nadciśnieniem, cukrzycą, nowotworami oraz cierpiące na otyłość. Osoby takie są również bardziej narażone na różnego rodzaju powikłania. Co…

Czytaj całość

Warzywa krzyżowe – cud natury

Warzywa krzyżowe to określenie, z którym bez wątpienia zetknęliśmy się już wielokrotnie. Specjaliści od zdrowia, szczególnie naturalnego, nieustannie afirmują właściwości prozdrowotne roślin z tej grupy. Jednak jakie dokładnie to właściwości? Jaki jest ich wpływ na zdrowie? Rozwiewamy wątpliwości.    Warzywa krzyżowe – wartościowe składniki Warzywa krzyżowe, do których zaliczamy m. in.: brokuły, brukselkę, kapustę, kalafior,…

Czytaj całość

Skutki uboczne stosowania szczepionek DNA i RNA

Najnowsze badanie opublikowane w w czasopiśmie naukowym „Viruses” potwierdziło obawy wielu z nas. Stosowane obecnie na masową skalę preparaty oparte na DNA i RNA, mogą wywoływać u zaszczepionych bardzo niebezpieczne skutki uboczne. Chodzi o hamowanie bardzo istotnego mechanizmu naprawiającego nasze DNA. Mechanizm ten jest znany między innymi z przebiegu choroby nowotworowej.    Skutki uboczne –…

Czytaj całość

Zdrowe odżywianie – mity i fakty

Wielu osobom wydaje się, że zrównoważona dieta dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Co więcej, że dostarcza im ich w wystarczających ilościach. Niestety, ale nie jest tak do końca. Dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytania czemu tak właściwie jest. A powodów niewystarczającej podaży witamin i innych mikroelementów jest naprawdę sporo. O niektórych może nawet nie…

Czytaj całość

Cukrzyca a mikroskładniki odżywcze

Cukrzyca (diabetes mellitus) jest jedną z najszybciej rozwijających się chorób niezakaźnych na świecie. Jak powszechnie wiadomo schorzenie to wiąże się z wysokim poziomem cukru we krwi. Wysoki cukier z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i problemów z nerkami. Ponadto rośnie również ryzyko poważnych skutków ubocznych przy zachorowaniu na COVID-19. Aż 40% osób, które zmarły…

Czytaj całość

Kwercetyna i jej wpływ na zdrowie

Kwercetyna jest składnikiem roślinnym pozyskiwanym z owoców i warzyw. Najczęściej z cebuli, jabłek, jagód. Polifenol ten, bo kwercetyna jest polifenolem, wykazuje silne działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Ponadto wykazuje zdolność do hamowania uwalniania histaminy, z czego wynika jej silne działanie antyalergiczne. Kwercetyna ma również znaczenie dla utrzymania silnych naczyń krwionośnych. Z tego względu może obniżać gęstość…

Czytaj całość

Ekstrakt z zielonej herbaty

Ekstrakt z zielonej herbaty, pozyskiwany z liści tej rośliny zawiera kombinację różnych polifenoli. Są one dla nas bardzo istotne, ponieważ korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Polifenole zielonej herbaty dzięki silnym właściwościom antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym wykazują niezwykle silne działanie przeciwnowotworowe. Ponadto wpływają korzystnie na układ sercowo-naczyniowy oraz poprawiają ogólny stan naszego zdrowia. Coraz więcej badań potwierdza…

Czytaj całość

Pfizer pobił kolejny rekord

Pfizer, producent genetycznych preparatów przeciwko Covid–19 podwyższył prognozę zysków ze sprzedaży zastrzyku o nazwie Comirnaty. Gigant farmaceutyczny spodziewa się zarobić w 2021 roku tylko na tym jednym produkcie, bagatela 36 miliardów dolarów. Firma oczekuje, że zarobi tyle, ponieważ podpisuje właśnie umowy na dodatkowe dawki oraz otrzymuje zezwolenia na stosowanie preparatów u dzieci. „Pfizer spodziewa się…

Czytaj całość

Resweratrol – polifenol zdrowia

Polifenole są związkami obecnymi w różnych owocach i warzywach. Ponadto znajdziesz je w kawie, herbacie oraz orzechach. Ostatnio coraz częściej odkrywa się ich korzystne oddziaływanie na nasze zdrowie. Dzisiaj skupimy się na resweratrolu, który jest polifenolem występującym w bardzo wysokich stężeniach w winogronach, czerwonym winie czy ciemnym soku winogronowym. W mniejszych ilościach znajdziesz go również…

Czytaj całość

Błonnik na zdrowe jelita

Błonnik uważaliśmy przez długi  okres czasu za zbędny element naszej żywności, za balast. Przez lata twierdzono, że nie jest zbyt istotny dla naszego zdrowia. Dopiero ostatnie dwie dekady potwierdziły jego znaczenie dla zdrowia. Ale po kolei. Czym jest błonnik Określenie błonnik pokarmowy obejmuje wszystkie niestrawne dla człowieka składniki pokarmowe. Błonnik spotkamy głównie w pokarmie pochodzenia…

Czytaj całość

Wywiad z dr Rathem o wynikach badań nad koronawirusem

Naukowcy z Instytutu dr Ratha wykazali, że specyficzna formuła mikroelementów może znacząco zmniejszyć liczbę receptorów na ludzkich komórkach, które są niezbędne do zakażenia organizmu koronawirusem. Receptory te, znane również jako „enzymy konwertujące angiotensynę 2” (ACE2), są uważane za „bramy wejściowe” do wprowadzania koronawirusów do komórek. O wynikach badań nad koronawirusem opowiada sam dr med. Matthias…

Czytaj całość

Hormon stresu adrenalina

Adrenalina jest hormonem należącym do grupy amin katecholowych. Powstaje w rdzeniu nadnerczy i w niektórych komórkach nerwowych. Co niezwykle istotne, adrenalina jest hormonem stresu, który wprowadza nasz organizm w stan podwyższonej gotowości do działania. Na przykład w momencie, gdy ktoś nas gwałtownie wystraszy. Wtedy właśnie szczególnie odczuwamy jest wpływ na nasz organizm. Obejmuje to m.in.…

Czytaj całość

Poprawa funkcji poznawczych przy demencji

Ponad 55 milionów ludzi na całym świecie zmaga się z demencją. Dodatkowo, każdego roku pojawia się prawie 10 milionów nowych zachorowań. Dlatego też, znalezienie skutecznych i bezpiecznych sposobów utrzymania zdrowia mózgu staje się coraz większym wyzwaniem dla globalnego systemu opieki zdrowotnej. Obecnie zatwierdzone leki stosowane w leczeniu demencji nie leczą ani nie powstrzymują zaburzeń poznawczych.…

Czytaj całość

Tatuaże a zdrowie

W ciągu ostatnich dziesięcioleci tatuaże stały się niezwykle modne. Bardzo prawdopodobne, że znasz kogoś, kto jest wytatuowany. Jak podaje CBOS, 8% dorosłych Polaków ma przynajmniej jeden tatuaż. Statystyczny wytatuowany jest osobą młodą, z miasta średniej wielkości. Częściej tatuują się mężczyźni niż kobiety. Co warte podkreślenia, często bardzo młodzi ludzie decydują się na tatuaż, bez myślenia…

Czytaj całość

Rekomendowana dawka witaminy C

Obecne zalecenia dotyczące dziennego spożycia witaminy C pozostają pod silnym wpływem brytyjskich eksperymentów przeprowadzonych podczas II wojny światowej. Tak to nie żart. Poza tym rekomendowana w nich dawka witaminy C jest bardzo niska, żeby nie napisać śmiesznie niska… Ale po kolei.  Witamina C a szkorbut W 1944 roku 20 ochotników przez 9 miesięcy brało udział…

Czytaj całość

Witamina C klucz do zdrowia

Witamina C, to substancja niezbędna do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Pełni ona liczne funkcje w organizmie, a jej niedobór może mieć poważne konsekwencje. Ludzie, w przeciwieństwie do większości zwierząt i roślin, nie potrafią wytworzyć jej samodzielnie. Proces ten wyjaśnia dr Matthias Rath w książce „Dlaczego zwierzęta nie dostają ataków serca…tylko my ludzie”. Dlatego tak ważne jest…

Czytaj całość

Glutamina – niepozorny aminokwas

Czy słyszałeś kiedyś o glutaminie? Możliwe, że tak, jeśli jesteś kulturystą. Może nie, jeśli nie interesujesz się sportem wyczynowym, czy suplementacją. Ale ponieważ glutamina, ten niepozorny aminokwas, może odmienić znacząco Twoje życie, dlatego trochę o nim dzisiaj napiszemy. Ważny aminokwas Dlaczego glutamina jest ważna? Otóż L-glutamina jest aminokwasem najczęściej występującym w naszym organizmie. Jej największe…

Czytaj całość

Cholesterol – z czym to się je?

Wokół cholesterolu narosło wiele mitów. Jak jest jednak naprawdę? Poniżej kilka faktów, które rozświetlą nam troszeczkę czym jest ten tajemniczy związek. Otóż cholesterol jest nam do życia niezbędny. I to każdego dnia. Nasza wątroba i jelita syntetyzują codziennie ok. 3 g cholesterolu. Jest to więc dużo więcej niż codziennie bylibyśmy w stanie zjeść. 3 gramy…

Czytaj całość

Szczepienie zwierząt na COVID-19

Medialna kampania szczepień przeciw COVID-19 osiągnęła kolejny poziom absurdu. Szczepienie zwierząt na COVID-19 stało się faktem. W mediach pojawiły się informacje o tym, że niektóre ogrody zoologiczne szczepią przeciwko COVID-19 swoje zwierzęta. Jest to kolejny przykład tego, jak fakty naukowe są przeinaczane, a opinia światowa zmanipulowana. Wszystko to odbywa się w imieniu wielomiliardowego przemysłu farmaceutycznego.…

Czytaj całość

Naturalna kontrola najpopularniejszego problemu

Pomimo dostępności szczepionek, każdego dnia w samych Stanach Zjednoczonych z powodu COVID-19 umiera ponad 2000 osób, a codziennie zgłaszanych jest około 133 tyś nowych zachorowań. Obecnie ponad 182 miliony Amerykanów, czyli 54% populacji, jest już w pełni zaszczepionych. Około 64% otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki. Doniesienia zza oceanu potwierdzają jednak fakt, że skuteczność szczepionki…

Czytaj całość

Tkanka łączna i kolagen

Wyobraź sobie swoje wnętrze i organy je wypełniające: żołądek, jelita, wątrobę, serce, nerki, mięśnie, kości, ścięgna, nerwy itp. Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób organy te są „utrzymane na miejscu” i nie mieszają się ze sobą? Odpowiedzialne są za to właśnie tkanka łączna i kolagen! Nasze organy i mięśnie są otoczone macierzą komórek tkanki…

Czytaj całość

Męska sprawa – prostata

Prostata to gruczoł krokowy, z którego chorobami mają do czynienia mężczyźni, najczęściej w dojrzałym wieku. Problem ten może dotyczyć również Ciebie, jeśli jeszcze nie teraz to może za kilka lat. Niestety, ale następstwa wynikające z zaburzenia pracy tego gruczołu nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie, lecz także są przyczyną dużego dyskomfortu. Z tego właśnie względu tak…

Czytaj całość

Mitochondria

Mitochondria – nasze osobiste elektrownie produkujące energię, są wyspecjalizowanymi elementami subkomórkowymi, które można znaleźć w prawie wszystkich komórkach. Czy wiesz, że nasze zdrowie i los komórek w dużym stopniu zależą od funkcji mitochondriów? Mitochondria wytwarzają ponad 90 procent energii potrzebnej organizmowi do podtrzymania życia i funkcjonowania organów! Poza funkcją produkcji bioenergii, mitochondria są zaangażowane w…

Czytaj całość

Białko – jeść czy nie jeść?

Wiele osób dbających o zdrowie często zadaje sobie pytanie: Białko – jeść czy nie jeść? Długo moglibyśmy się na ten temat spierać, wiele można by na ten temat napisać. Niezaprzeczalnym faktem jest jednak, że potrzebujemy około 25-35 gramów białka do codziennej odnowy komórek. Oczywiście sportowcy lub osoby pracujące fizycznie wykazują odpowiednio wyższe zapotrzebowanie. Włoski naukowiec –…

Czytaj całość

Witamina K jak krzepliwość i nie tylko

Witamina K to rozpuszczalna w tłuszczach witamina, która odpowiada za właściwą krzepliwość krwi. Ale to nie jest jej jedyna funkcja. Naukowcy dowiadują się coraz więcej o jej roli w szerokim zakresie procesów fizjologicznych, w tym również COVID-19. Witamina K jest niezbędna dla zdrowych kości, układu sercowo-naczyniowego i wątroby, a także dla nerek, trzustki, mózgu i…

Czytaj całość

Witamina D3 to znacznie więcej niż tylko zdrowe kości

Rozpuszczalna w tłuszczach witamina D często bywa nazywana „słoneczną witaminą”. Wynika to z faktu, że ultrafioletowe światło słoneczne (promienie UV) stymuluje jej produkcję w skórze. Jako rodzaj „prohormonu”, powstaje, gdy cholesterol w skórze jest wystawiony na działanie promieni UV. Następnie jest ona przekształcana w wątrobie i nerkach do kalcytriolu, aktywnej formy witaminy D. Dwie główne…

Czytaj całość

Mam za mało witamin?

Jak to jest u mnie z poziomem witamin? Mam ich dobry poziom, czy nie? Jak go zmierzyć: we włosach, we krwi czy przez skórę? Wiem, że kiedy za mało jem, to robię się głodny, kiedy za mało piję, to odczuwam pragnienie. A co z witaminami? Możemy zmierzyć poziom określonych witamin, minerałów, aminokwasów, czy kwasów tłuszczowych…

Czytaj całość

Z Auschwitz po Bayer

Łykasz aspirynę? Tak naprawdę jak każdy, bez wyjątku – zmanipulowany chory, któremu coś dolega, człowiek chcący sobie ulżyć w cierpieniu. Nie jesteś sam. Rodzaj bólu, nieważne jaki – według reklamy telewizyjnej, radiowej czy jakiejkolwiek innej; na wszystko można zaradzić środkiem przeciwbólowym ala paracetamol. Łykałem, jak każdy! Na bóle oczywiście. Moja żona łyka – od zawsze…

Czytaj całość

Dziesięć zasad nowego systemu Opieki Zdrowotnej dr Ratha

1. Zdrowie zamiast choroby Obecny system opieki zdrowotnej cierpi na „śmiertelną wadę wrodzoną”. Służy bowiem interesom przemysłu farmaceutycznego, branży inwestycyjnej, która osiąga miliardowe zyski dzięki utrwalaniu chorób. Zapobieganie chorobom i ich zwalczanie jest szkodliwe dla interesów przemysłu farmaceutycznego, czemu sprzeciwia się jego silne lobby. Celem nowego systemu Opieki Zdrowotnej nie jest już zarządzanie chorobami, ale…

Czytaj całość

Dlaczego witamina C jest tak ważna?

Kiedy coraz częściej ulegamy huśtawkom nastroju, jesteśmy rozdrażnieni lub mamy problemy z odzyskaniem sił, kiedy ciśnienie krwi się podnosi, a serce „potyka”, kiedy poziom cukru we krwi się podwyższa i często się przeziębiamy, rany długo się goja i słabiej widzimy – warto zainteresować się witaminą C! Ta popularna witamina bierze udział w ponad 15 tys.…

Czytaj całość

Kolejny blog o zdrowiu – jak nie chcesz, to nie czytaj, ale daj nam szansę! A nuż cię przekonamy?

Zaczniemy od tych poszukujących w necie odpowiedzi na swoje problemy i od cierpliwości. Do tego dodamy słówko od fachowca – św. Hildegardy z Bingen.  Słowo pacjent pochodzi z łaciny: „ patientia” i oznacza cierpliwość. W dawnych wiekach ówcześni lekarze ignorowali brak czasu pacjentów i po prostu wysyłali ich na pielgrzymki. Długa, ciągnąca się czasami tygodnia…

Czytaj całość