Zanieczyszczenie wody farmaceutykami
Niedawno opublikowana analiza wykazała, że ponad 40% rzek na całym świecie może być zanieczyszczonych farmaceutykami. Badanie wykazało, że 461 z 1 052 monitorowanych miejsc w 104 krajach miało stężenia farmaceutyków, które są uważane za niepokojące. Na tej podstawie naukowcy stwierdzili, że zanieczyszczenie wody farmaceutykami stało sie globalnym problemem. Dlatego też konieczne jest podjęcie natychmiastowych kroków, aby odwrócić ten niezwykle niebezpieczny proces.
Zanieczyszczenie wody farmaceutykami – niepokojące dane
Aby ocenić rozmiary tego zjawiska, w analizie wykorzystano wyniki globalnego badania monitorującego 61 środków farmaceutycznych. Następnie wyniki te porównano z dostępnymi danymi ekotoksykologicznymi i farmaceutycznymi. Niepokojące jest nie tylko to, że w 43,5% badanych miejsc występowały stężenia leków uznawane za niepokojące. Niepokoi bardziej fakt, że 23 z badanych substancji występowały w stężeniach przekraczających te uznawane obecnie za „bezpieczne”. Substancje te obejmowały leki z grup:
- antydepresantów,
- środków przeciwbakteryjnych,
- leków przeciwhistaminowych,
- beta-blokerów,
- leków przeciwdrgawkowych,
- leków przeciwhiperglikemicznych,
- leków przeciwmalarycznych,
- leków przeciwgrzybiczych,
- blokerów kanału wapniowego,
- benzodiazepin,
- leków przeciwbólowych i progestagenów.
Najczęściej wykrywanymi lekami były natomist karbamazepina (lek przeciwdrgawkowy) i metformina (lek na cukrzycę).
Toksyczny wpływ farmaceutyków na środowisko naturalne
Badacze zwracają uwagę, że obecnie istnieje ponad 1900 związków farmaceutycznych stosowanych w medycynie. Stąd też nieuniknione jest ich uwalnianie do środowiska naturalnego podczas ich produkcji, stosowania i utylizacji. W analizie podsumowano rosnące dowody na to, że związki farmaceutyczne mogą negatywnie wpływać na zdrowie ekosystemów. Jako przykłady podano m. in. znaczny spadek populacji sępów na subkontynencie indyjskim. Podano również wpływ tych zanieczyszczeń na ryby i wzrost liczby bakterii odpornych na leki. Najwyższe skumulowane stężenia farmaceutyków w wodach powierzchniowych stwierdzono w Afryce Subsaharyjskiej, Azji Południowej i Ameryce Południowej. Natomiast najbardziej zanieczyszczonym ekosystemem okazało się Lahore w Pakistanie.
(Nie)kompletna analiza
Naukowcy postrzegają opublikowane badanie jako duży krok naprzód w naszym zrozumieniu potencjalnego globalnego, toksycznego wpływu farmaceutyków na środowisko. Jednak jest jeszcze wiele do zrobienia. Biorąc pod uwagę samą liczbę leków oraz fakt, że badanie dotyczyło tylko 61 z nich, naukowcy przyznają, że ich analiza jest niekompletna. Nie obejmuje bowiem rzeczywistego wpływu na systemy wodne na całym świecie. Naukowcy zwracają też uwagę, że badane rzeki zawierają nie tylko farmaceutyki, ale także inne zanieczyszczenia. Zaliczamy do nich chemikalia przemysłowe, pestycydy i metale ciężkie. One również nieuchronnie pociągają za sobą niepożądane skutki.
Synergia nie zawsze jest dobra
W podsumowaniu swojego badania naukowcy zwracają uwagę, że obecne oceny ryzyka toksykologicznego opierały się na pojedynczych substancjach. Innymi słowy, w zasadzie zignorowano negatywne efekty synergiczne, jakie mają leki i substancje chemiczne, gdy występują w różnych kombinacjach. To podejście również wymaga zmiany. Badania z Danii już potwierdziły niebezpieczeństwa związane z chemicznymi koktajlami w żywności. Obecnie wiemy, że nawet małe dawki pestycydów i polichlorowanych bifenyli (PCB) w połączeniu mogą wzmacniać negatywne efekty każdego z nich. To samo będzie niewątpliwie dotyczyło wielu leków i substancji chemicznych, które zanieczyszczają środowisko.
Zanieczyszczenie wody farmaceutykami a przemysł farmaceutyczny
Jeszcze przed opublikowaniem tego badania, widoczna była w tym wszystkim niechlubna rola przemysłu farmaceutycznego. Ta branża znana jest z tego, że inwestuje w rozwój leków, które maskują jedynie objawy choroby, a nie zajmują się jej przyczynami. Przewiduje się, że do 2026 roku roczne przychody globalnego przemysłu farmaceutycznego wyniosą 1,8 biliona dolarów. Ile z przerobu tej olbrzymiej kwoty trafi do ekosystemu jako niebezpieczne odpady pozostaje niejasne, ale musi to być olbrzymia ilość.
Reforma systemu opieki zdrowotnej
Firmy farmaceutyczne swoim nieodpowiedzialnym i niezrównoważonym działaniem wyrządzają naszej planecie ogromną krzywdę. Zastąpienie farmaceutycznego biznesu opartego na chorobach naturalnymi metodami opartymi na zbilansowanej diecie i Medycynie Komórkowej przyniesie zatem korzyści nie tylko dla zdrowia ludzkości, ale także dla środowiska. Nadszedł czas, aby również ekolodzy to dostrzegli i połączyli siły z rzecznikami naturalnego zdrowia w celu przeprowadzenia skutecznej i efektywnej reformy opieki zdrowotnej.