Wokół cholesterolu narosło wiele mitów. Jak jest jednak naprawdę? Poniżej kilka faktów, które rozświetlą nam troszeczkę czym jest ten tajemniczy związek. Otóż cholesterol jest nam do życia niezbędny. I to każdego dnia. Nasza wątroba i jelita syntetyzują codziennie ok. 3 g cholesterolu. Jest to więc dużo więcej niż codziennie bylibyśmy w stanie zjeść. 3 gramy cholesterolu zawiera np.: dwanaście jaj, czy kilogram masła. Sporo, co nie?
Zły i dobry cholesterol
Historie o szkodliwym dla organizmu przyjmowaniu tych pokarmów – szczególnie masła – napędzają inne biznesy. Między innymi producentów margaryn, czy statyn (leków na obniżenie poziomu cholesterolu). Tak naprawdę, gdy nie wiemy o co chodzi….no właśnie, wtedy na pewno chodzi o pieniądze! Zwykłego zjadacza chleba z masłem zaniepokoi na pewno diagnoza: „Ma Pan za dużo złego cholesterolu”! Wyobraźnia podsuwa natychmiast obraz siebie samego z rozległym zawałem serca. Tymczasem ten „zły” cholesterol, LDL (Low Density Lipoprotein) jest lipoproteiną, która jest w stanie transportować podobne substancje jak HDL, kwasy tłuszczowe i inne, np. witaminy A i E. Również „dobry” cholesterol tzw. HDL (High Density Lipoprotein) – bierze udział w transporcie we krwi substancji nierozpuszczalnych w wodzie.
Rola cholesterolu
Przypisywanie „dobrej” roli jednemu cholesterolowi (HDL) i „złej” roli drugiemu (LDL) jest więc całkowicie arbitralne. Oba rodzaje służą przecież do transportu m.in. cholesterolu, kwasów tłuszczowych, różnica polega na pewnym podziale pracy. Zgodnie z informacjami zawartymi w literaturze naukowej HDL transportuje nadmiar cholesterolu. Na przykład ze ścian naczyń krwionośnych, do wątroby, która może go wydalić przez jelita w postaci żółci. W ten sposób rozkłada część cholesterolu. Z kolei LDL transportuje cholesterol wytworzony przez wątrobę do tkanek narządów. Dzieje się tak dlatego, że cholesterol jest doprowadzany do każdej komórki, aby budować błony komórkowe. W tym względzie LDL jest również pilnie potrzebny, ponieważ w przeciwnym razie metabolizm komórkowy, w którym błony komórkowe odgrywają ogromna rolę jako „czynniki transportowe”, nie może prawidłowo funkcjonować. LDL jest zatem niezbędny do utrzymania funkcji i życia każdej pojedynczej komórki.
Cholesterol a dr Rath
Cholesterol pełni również rolę czynnika naprawczego dla ściana naczyń krwionośnych. Wiele badań w tym obszarze prowadzi Instytut dr Ratha. W książce „Dlaczego zwierzęta nie dostają zawałów serca – tylko my, ludzie” dowiesz się m.in. iż cholesterol, trójglicerydy, lipoproteina(a) i inne produkty metaboliczne są idealnym materiałem naprawczym dla uszkodzonych przez długotrwałe niedobory mikroskładników odżywczych, ścian naczyń krwionośnych. Także przeczytaj koniecznie!