Skóra to nie tylko największy organ w organizmie o powierzchni około 1,5 – 2 m kwadratowych, ale także zwierciadło naszego zdrowia. Nasza skóra jest pierwszą barierą chroniącą nas przed patogenami i zanieczyszczeniami. Pełni kluczową rolę w regulacji temperatury ciała i eliminacji wielu produktów przemiany materii. Wygląd naszej skóry może nam powiedzieć o nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne lub zanieczyszczenia środowiskowe. Odzwierciedla, czy mieliśmy zbyt dużo stresu, brak snu, jesteśmy odwodnieni lub spożywaliśmy zbyt dużo kofeiny, cukru, alkoholu lub dymu papierosowego. Skóra może wskazywać na problemy z funkcjami układu pokarmowego, sercowo-naczyniowego i nerwowego. Czasami rónież może wskazywać na zaburzenia równowagi hormonalnej i stany zapalne. Większość z nas martwi się o wygląd skóry z powodów kosmetycznych. Jednakże niektóre problemy skórne, w tym tłusta lub sucha skóra, trądzik, zmarszczki lub plamy starcze wskazują na zły stan zdrowia skóry i organów wewnętrznych.
Budowa skóry
Dobre zdrowie zaczyna się od wiedzy. Jeśli chcemy dobrze zadbać o naszą skórę, ważne jest, aby wiedzieć więcej o tym narządzie. Skóra składa się z trzech głównych warstw. Naskórek, najbardziej zewnętrzna warstwa, zawiera keratynę i melaninę, które wzmacniają i chronią nas przed ostrymi promieniami słonecznymi. Skóra właściwa, druga warstwa, jest wzbogacona o naczynia krwionośne, nerwy i włókna kolagenowe niezbędne do odżywienia, dotlenienia, ujędrnienia i uelastycznienia skóry. Dolna warstwa, tkanka podskórna, zawiera komórki tłuszczowe, które utrzymują temperaturę ciała. Warstwa naskórka nie zawiera naczyń krwionośnych i dlatego jest zdana na składniki odżywcze dostarczane ze skóry właściwej. Jednak zmarszczki, plamy starcze i inne niepożądane zmiany są najpierw widoczne w naskórku. To mówi nam, że oprócz suplementacji doustnej, skutecznym sposobem na bezpośrednie dostarczenie składników odżywczych do tej warstwy skóry jest ich miejscowa aplikacja.
Niezastąpiony kolagen
Jędrność i elastyczność skóry zależą od jej głównych składników – kolagenu i elastyny. Dlatego zmniejszona produkcja i zwiększone niszczenie kolagenu i elastyny przyspieszają objawy starzenia. Zdrowa skóra potrzebuje również optymalnej produkcji glikozaminoglikanów i kwasu hialuronowego obecnego w substancji podstawowej, która spaja komórki skóry właściwej i naskórka w skórze. Niska zawartość kwasu hialuronowego upośledza nawilżenie skóry, jej strukturę i elastyczność oraz zdolność do samonaprawy. Związany z wiekiem spadek produkcji hormonu wzrostu objawia się matową skórą z powodu zmniejszenia produkcji nowych komórek skóry i gromadzenia się martwych komórek na warstwach skóry. Zwiększa to również pigmentację melaniny, która gromadzi się w małych kieszonkach na skórze. Wtedy to pojawiają się brązowe plamy znane również jako „plamy posłoneczne”. Te „plamy starcze” mogą być również promowane przez niedobór mikroelementów, takich jak witaminy C i E oraz aminokwasów proliny, lizyny i argininy.
Cukier a skóra
Zagrożeniem dla wyglądu skóry i zdrowia, stanowi zwiększone spożycie cukru. A dlaczego? Nadmierne spożycie cukru prowadzi do powstawania alkoholu, niszczy błonę śluzową, zakłóca florę bakteryjną i układ odpornościowy. Zwiększa się zmęczenie i brak energii na skutek rzutów insuliny, ale to nie wszystko. Wzmagają się procesy glikacji w organizmie. Gdy poziom cukru we krwi jest często podwyższany, z cząsteczkami cukru wiążą się białka tworząc tzw. AGE- Advanced Glycation End Products – nierozpoznawane przez organizm i zwalczane jako ciała obce. Ten mechanizm prowadzi do podwyższonych procesów zapalnych w organizmie, stwardnienia włókien kolagenowych i elastynowych, utraty jędrności skóry i przyspieszenia procesów starzenia skory. Powstający przy zbyt dużym spożyciu cukru alkohol nie tylko rozszerza naczynia włosowate, ale wpływa również na procesy starzenia i „wysuszenia” skóry.
Mikroskładniki dla zdrowej skóry
Możemy wspomóc naszą skórę w naturalny sposób. Witamina C wraz z lizyną i proliną są niezbędne do produkcji zdrowego kolagenu, a wraz z witaminą E mogą zmniejszyć uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki. Sama witamina C pomaga zmniejszyć stres oksydacyjny, poprawić uszkodzenia skóry spowodowane promieniami UV i stanami zapalnymi oraz zmniejszyć ryzyko zmian. Ponadto, stosowanie witaminy C może wzmocnić barierę immunologiczną skóry. Wykazuje też działanie antyhistaminowe, które pomaga zmniejszyć swędzenie i inne dolegliwości związane z alergicznymi chorobami skóry. Skuteczne wsparcie dla zdrowia skóry stanowi ekstrakt z pestek winogron OPC –oligomeryczne proantocyjanidyny, należące do wtórnych substancji roślinnych.
OPC dla pięknej skóry
OPC jest nie tylko silnym przeciwutleniaczem skuteczne chroniącym rośliny. Jest jednocześnie „specjalistą” działającym w określonych obszarach ludzkiego organizmu. Szczególnie pozytywne działanie wykazuje dla skóry, oczu, układu immunologicznego, a nawet do zachowania równowagi hormonalnej. Stąd też często korzysta się z ich właściwości dla zachowania zdrowej i pięknej skóry. OPC i inne polifenole zawarte w pestkach winogron chronią komórki skóry. Ponadto chronią również fibroblasty, białka włókniste i naczynia krwionośne przed działaniem wolnych rodników, a tym samym przed ich uszkodzeniem.
Potencjał przeciwutleniający OPC
Potencjał przeciwutleniający OPC okazuje się być wyższy 20-krotnie niż aktywność witaminy E i 50-krotnie niż witaminy C. Jednocześnie OPC aktywizuje witaminę C i wzmacnia jej działanie. Palenie tytoniu, używki, a szczególnie długie opalanie przyspieszają procesy starzenia skóry. Dzięki OPC tkanka łączna jest nie tylko chroniona, ale odzyskuje sprężystość.
Branża kosmetyczna obiecuje różne efekty poprawy wyglądu skóry za pomocą reklamowanych produktów. Składane tam obietnice nie zawsze prowadzą do pożądanego rezultatu. Czasem wręcz mogą nawet negatywnie wpłynąć na wygląd i funkcję skóry. Dlatego wiedza i potwierdzone naukowo metody są najskuteczniejszym sposobem zachowania zdrowia skóry i całego organizmu!