Czy jest ktoś wśród Czytelników tego bloga, kto choć raz w życiu nie cierpiał na wzdęcia? Założę się, że nie. Wzdęcia stają się również widocznym znakiem naszych czasów w obfitości, co potwierdzają ilości telewizyjnych reklam leków na ten problem. Powstawanie gazów w przewodzie pokarmowym jest naturalnym procesem, ale może być również sygnałem alarmowym, że coś niedobrego się dzieje.
Normalnie zdrowy organizm dobrze sobie radzi z usuwaniem gazów, m.in. przez absorpcję w jelitach i wydalanie przez płuca. Wzdęcia powstają na skutek nadmiaru gazów w jelitach. Wówczas organizm pragnąc pozbyć się tych wysoce toksycznych substancji i wydala gazy bezpośrednio przez jelita.
Gazy jelitowe mogą uszkadzać delikatne błony śluzowe przewodu pokarmowego i florę jelitową. Co więcej mechanizm wzdęć jest konieczny dla ochrony przewodu pokarmowego, łącznie z wątrobą.
Wzdęcia świadczą m.in. o niewłaściwych procesach trawiennych pokarmów, o zakłóconej florze bakteryjnej odpowiedzialnej za szereg procesów trawiennych. Są sygnałem ostrzegawczym, że system odpornościowy jest osłabiony.
Przyczyny wzdęć
Wzdęcia spowodowane są brakiem równowagi naturalnej flory jelitowej (mikrobiom), gdzie obserwuje się namnażanie tych rodzajów bakterii odpowiedzialnych za wytwarzanie gazów. Jednak nie powstają one z niczego, ale na skutek złych nawyków żywieniowych, czy niewłaściwej kultury spożywania posiłków. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że każdy kto choć raz w życiu brał antybiotyk nie ma już takiego samego składu flory bakteryjnej, jak wcześniej, a przecież każdy szczep bakterii spełnia jakąś rolę (np. Lactobacillus plantarum produkuje L-lizynę). Co więcej-skoro jest ich 10x więcej niż komórek naszego ciała to należy na człowieka patrzeć jak na mały ekosystem. W nim każda ingerencja odniesie skutek i to często negatywny.
Problemy z jedzeniem
Okazuje się również, że u większości osób mających problemy z trawieniem, największy kłopot stanowi szybkie spożywanie pokarmów. Pożywienie niedokładnie przeżute i wymieszane ze śliną powoduje zmniejszone wydzielanie soków trawiennych i nietrawienie, niewchłanianie cząsteczek pokarmowych. W ten sposób powstają substancje toksyczne: z węglowodanów w procesach fermentacji – alkohole fuzlowe, z niestrawionych białek – produkty gnilne. Wszystkie te związki uszkadzając delikatną śluzówkę jelita, przedostają się do krwi i limfy i obciążają wątrobę. Rezultatem jest chroniczne zmęczenie i wyczerpanie. Jednocześnie w jelicie następuje uszkodzenie muskulatury jelita i doprowadza to do znacznego zwiotczenia mięśni, co dalej może pogłębić procesy trawienne. Brzuch robi się wypięty do przodu tzw. brzuch gazowy, zmienia się postawa ciała.
Błędy żywieniowe
Wzdęcia mogą być spowodowane błędami żywieniowymi, np. przy nadmiarze białka, zwłaszcza zwierzęcego, cukrów i produktów zbożowych. Wzdęciom sprzyjają nietolerancje pokarmowe, jak i przyjmowanie leków, zwłaszcza antybiotyków, zakłócających mikrobiom, czy niektórych leków przeciwbólowych.
Inne powody
Na powstawanie wzdęć wpływ mają również: stres (negatywny wpływ na florę bakteryjną. Tym samym następuje rozwój bakterii gnilnych i fermentacyjnych), czy osłabienie funkcji wątroby. Wątroba jako najsilniejszy organ detoksykujący bierze udział w neutralizacji trujących gazów jelitowych. Więcej o mikrobiomie dowiesz się z broszury wydanej przez Fundację Zdrowia dr Ratha: Probiotyki.
Wzdęcia? Jak przeciwdziałać
Pierwszą najważniejszą zasadą jest wprowadzenie „kultury jedzenia”. Oznacza to długie żucie pokarmów, niepopijanie, nie późno, nie zimne, nie gorące, nie ostre, nie słodkie, regularne itp.
Należy zwracać uwagę na korzystne łączenie grup pokarmowych. Przykładowo białka, tłuszcze i skrobię najlepiej łączyć z warzywami, jak i wprowadzać proste pokarmy.
Funkcję wątroby możemy wspomóc stosując tzw. gorzkie zioła (mniszek, krwawnik, ostropest), a wydalanie gazów – stosując koper włoski, kminek, czy anyż.
Termofor na brzuch powoduje poprawę ukrwienia od splotu słonecznego do wątroby i trzustki i tym samym wspiera procesy trawienne. Jednocześnie nie zapomnijmy o cieplej wodzie do picia.
Enzymy trawienne
Warto zainteresować się enzymami trawiennymi, ponieważ wraz z wiekiem pogarszają się nasze zdolności trawienne. Wydzielanie soków żołądkowych po 50 roku życia spada o połowę co często jest źródłem wielu dolegliwości i schorzeń. Zachowanie funkcji trawiennych jest niezmiernie ważne. Jeżeli chcemy profitować ze zdrowego pożywienia, musimy zatroszczyć się również o komórki odpowiedzialne za trawienie i wchłanianie substancji pokarmowych, dlatego godny polecenia jest codzienny dodatek synergii określonych komórkowych składników odżywczych, do których należą m.in.: betaina, witaminy B6 i B12, kwas foliowy, witamina C, glutamina, enzymy trawienne: papaina i bromelaina.
Na zdrowie!