KLUCZOWE
PUNKTY
ARTYKUŁU:
-
Czym jest Lekanemab
-
Skutki uboczne nowego leku
-
Naturalne podejście do zapobiegania i leczenia Alzheimera
Wyniki badania klinicznego nad eksperymentalnym lekiem o nazwie Lecanemab zostały okrzyknięte przez media głównego nurtu „wielkim przełomem” w leczeniu Alzheimera. Stało się tak, pomimo iż działanie tego specyfiku jest znikome. Lecanemab można stosować tylko we wczesnych stadiach choroby, a jego wpływ na codzienne życie pacjentów jest mocno wątpliwy. „Leczenie” niesie ze sobą ryzyko niebezpiecznych skutków ubocznych, w tym śmierci. Czy zamiast tego nie powinniśmy skierować naszej uwagi na bezpieczne terapie naturalne? W naszym dzisiejszym artykule odpowiemy sobie na pytanie jak ma się ten nowy lek na Alzheimera w stosunku do suplementacji.
Czym jest Lekanemab
Lekanemab jest przeciwciałem monoklonalnym podawanym jako wlew dożylny. Specyfik został opracowany przez Eisai, firmę farmaceutyczną z siedzibą w Tokio, oraz Biogen, firmę biotechnologiczną z siedzibą w Cambridge. Lek ma na celu atakowanie skupisk białkowego amyloidu, które gromadzą się w mózgach pacjentów z chorobą Alzheimera. Planuje się podawanie go osobom dotkniętym chorobą co dwa tygodnie. Jednak biorąc pod uwagę, że cena terapii (35 605 USD rocznie), jest mało prawdopodobne, aby leczenie było dostępne dla wszystkich.
Nowy lek na Alzheimera a wyniki badań
Wyniki badań, reklamowane przez media głównego nurtu, zostały opublikowane w New England Journal of Medicine. W badaniu wzięło udział łącznie 1795 pacjentów z chorobą Alzheimera we wczesnym stadium. 898 chorych otrzymało lek, a reszta placebo.
Przed badaniem średni wynik kliniczny demencji uczestników wynosił około 3,2. Zapisuje się go na 18-punktowej skali ocen, przy czym wyższe wartości wskazują na większe upośledzenie funkcji poznawczych. Po 18 miesiącach stan kliniczny otępienia u pacjentów leczonych Lecanemab pogorszył się o 1,21 punktu. W grupie placebo wynik pogorszył się natomiast o 1,66 punktu.
Innymi słowy, pogorszenie u pacjentów z chorobą Alzheimera, którzy otrzymywali lek, było tylko nieznacznie mniejsze niż u tych, którzy nie byli leczeni. Pomimo tego niezbyt imponującego wyniku, większość relacji w mediach głównego nurtu była nieadekwatna do rezultatów.
Przemilczane skutki uboczne
Skany mózgu wykazały, że 17% pacjentów, którzy otrzymywali Lecanemab, doznało krwotoku mózgowego, a 13% doświadczyło obrzęku mózgu. Inne zgłaszane działania niepożądane to dezorientacja – objaw niepożądany w leczeniu Alzheimera. Co bardziej niepokojące, eksperymentalny lek został również powiązany ze zgonami.
Wielu obserwatorów wątpi, czy wpływ wpływ na życie chorych będzie znaczący.
To, co zostało zupełnie niezauważone w mediach głównego nurtu, to fakt, że istnieją już skuteczne i bezpieczne naturalne metody leczenia choroby Alzheimera i innych form demencji.
Naturalne podejście do zapobiegania i leczenia Alzheimera
Badanie z 2015 roku opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition ( AJCN ) wykazało, że mikroelementy mogą faktycznie zatrzymać rozwój choroby Alzheimera. W ciągu dwóch lat naukowcy obserwowali 168 osób i odkryli, że u uczestników z dietą bogatą w kwasy tłuszczowe omega-3 w połączeniu z witaminami z grupy B, zmniejszyło kurczenie się mózgu. Jest to jedna z cech charakterystycznych choroby Alzheimera.
Wysoki poziom Omega-3 i witamin z grupy B
Profesor David Smith, nazwał wyniki badania „ekscytującymi i ważnymi”. Stwierdził ponadto, że „coś tak prostego, jak wysoki poziom omega-3 i witamin z grupy B, może drastycznie zmniejszyć ryzyko zachorowania«. Dodał również, że pacjenci wykazujący wczesne objawy demencji powinni przyjmować kwasy Omega-3, witaminy z grupy B oraz kwas foliowy.
Antyoksydanty
Do podobnych wniosków doszli inni badacze. Recenzja naukowa opublikowana w czasopiśmie Open Biology w 2020 r. potwierdza, że specyficzne połączenia przeciwutleniaczy, wykorzystując ich synergistyczne działanie, są skuteczne nie tylko w zapobieganiu chorobie Alzheimera, ale także w odwracaniu choroby. Naukowcy zalecają łączenie suplementów antyoksydacyjnych z dietą bogatą w składniki odżywcze. Zauważają, że takie podejście może być również skuteczne w przypadku innych chorób neurodegeneracyjnych.
Pozostałe badania
Również inne badania podkreślające ważną rolę witamin z grupy B i witaminy C w zapobieganiu i zwiększają liczbę dowodów na pozytywny wpływ odżywiania na funkcje poznawcze i demencję. Tymczasem jednak media głównego nurtu nadal skupiają się na promowaniu interesów przemysłu farmaceutycznego poprzez rażące pochwały wyników badań nad Lecanemab. W ten sposób celowo dają fałszywą nadzieję nie tylko pacjentom, ale także ich rodzinom i lekarzom.