Ponad 55 milionów ludzi na całym świecie zmaga się z demencją. Dodatkowo, każdego roku pojawia się prawie 10 milionów nowych zachorowań. Dlatego też, znalezienie skutecznych i bezpiecznych sposobów utrzymania zdrowia mózgu staje się coraz większym wyzwaniem dla globalnego systemu opieki zdrowotnej. Obecnie zatwierdzone leki stosowane w leczeniu demencji nie leczą ani nie powstrzymują zaburzeń poznawczych. Leki te, w najlepszym przypadku, mogą jedynie opóźnić pogarszanie się zaburzeń poznawczych. W naszym artykule skupimy się jednak na naturalnych substancjach. A dokładniej, na najnowszym raporcie, opublikowanym z Journal of Clinical and Translational Research, w którym przeanalizowano wpływ 21 różnych mikroskładników odżywczych na funkcje poznawcze ludzkiego mózgu. Przebadane substancje wykazały wiele korzyści dla naszego zdrowia. Zatem poprawa funkcji poznawczych przy demencji jest więc możliwa. Korzystne działanie odnotowano miedzy innymi na naszą pamięć, inteligencję, słownictwo, kreatywne myślenie. Ponadto na czas reakcji, rozumienie, uczenie się i inne krytyczne wskaźniki poznawcze.
Poprawa funkcji poznawczych przy demencji – przebadane substancje
Opublikowany raport analizuje 96 różnych badań. Mikroskładniki odżywcze i substancje roślinne analizowane w tych pracach obejmują między innymi:
- kwas alfa-liponowy;
- witaminy z grupy B;
- prekursory cholinergiczne, takie jak cholina, lecytyna i fosfatydyloseryna;
- witamina D;
- witamina E;
- N-acetyl cysteina;
- kwasy tłuszczowe omega-3;
- rozmaryn;
- szafran;
- kurkumina;
- cynk i inne.
Naukowcy doszli do wniosku, że wiele z tych naturalnych substancji może być obiecujących w leczeniu zaburzeń funkcji poznawczych. Szczególnie dobre wyniki osiągnięto u osób dotkniętych chorobą Alzheimera. Naukowcy sugerują, aby zarówno ludzie zdrowi dorośli, jak i pacjenci wykazujący zaburzenia funkcji poznawczych stosowali te substancje. W znaczący sposób poprawia to bowiem wiele aspektów funkcji poznawczych.
Witamina D
Kilka badań cytowanych w przytaczanym przeglądzie jest szczególnie interesujących. Na szczególną uwagę zasługują tu badania z wykorzystaniem witaminy D, rozmarynu, szafranu i kurkuminy. Zwracając uwagę na fakt, że niedobór witaminy D dotyka aż miliarda ludzi na całym świecie, badacze opisują na przykład, jak wykazano, że ten składnik odżywczy zwiększa poziom acetylocholiny, kluczowego neuroprzekaźnika zaangażowanego w pamięć i uczenie się. Jak wiadomo, receptor witaminy D zlokalizowany w mózgu jest zaangażowany w kompleksowe planowanie, przetwarzanie i tworzenie nowych wspomnień. Badacze zauważyli, że zarówno osoby starsze z lekką demencją, jak i osoby bez demencji, częściej cierpiały na zaburzenia nastroju. U osób tych Gorzej również radziły sobie z niektórymi ocenami funkcji poznawczych.
Ponadto, jeśli chodzi o witaminę D, to w opracowaniu przytoczono badanie z udziałem pacjentów w wieku 65 lat lub starszych. Osoby te wykazywały łagodne zaburzenia funkcji poznawczych. Uczestnicy badania otrzymywali codziennie albo 400 IU witaminy D3 albo placebo. W badaniu tym stwierdzono, że iloraz inteligencji pełnej: IQ werbalne oraz IQ wykonawcze znacznie wzrosły u pacjentów z witaminą D. Podobne badanie przeprowadzono też u pacjentów z chorobą Alzheimera w wieku 65 lat lub starszych. Im podawano jednakże 800 IU witaminy D albo placebo. Również w tym przypadku grupa otrzymująca witaminę D uzyskała znacząco lepsze wyniki w kilku domenach funkcji poznawczych.
Rozmaryn
Naukowcy przypomnieli również, że już od czasów starożytnej Grecji uważa się, że rozmaryn stymuluje pracę mózgu i wspomaga pamięć. Przytaczają badania, w których 28 zdrowych osób w podeszłym wieku otrzymało jedną z 4 różnych dawek suszonego rozmarynu lub placebo. Dawki rozmarynu wynosiły 750 mg, 1 500 mg, 3 000 mg lub 6 000 mg. Co ciekawe, podczas gdy dawka 750 mg spowodowała znaczną poprawę zarówno szybkości zapamiętywania, jak i subiektywnego poczucia czujności, to wyższe dawki miały negatywny wpływ na wydajność. Potwierdza to również, że stosowanie „megadawek” niekoniecznie daje zawsze lepsze wyniki. Odkrycie to przypomina nam też o znaczeniu dawkowania suplementów na badaniach a nie na modzie i danych z Internetu.
Szafran
W przeglądzie uwzględniono również badania z wykorzystaniem szafranu. W jednym z tych badań 46 pacjentom z łagodną lub umiarkowaną chorobą Alzheimera podawano codziennie 30 mg szafranu, albo placebo. Po 16 tygodniach, w porównaniu z pacjentami otrzymującymi placebo, pacjenci przyjmujący szafran wykazali statystycznie istotną poprawę funkcji poznawczych. Przegląd sugeruje, że szafran może on być korzystny dla pacjentów z chorobą Alzheimera.
Kurkumina
W przeglądzie podsumowano również obiecujące badania z zastosowaniem kurkuminy z korzenia kurkumy. W jednym z cytowanych badań, 60 zdrowym dorosłym w wieku od 65 do 85 lat podawano albo preparat zawierający 80 mg kurkuminy albo placebo. U pacjentów, którzy przyjmowali kurkuminę przez 4 tygodnie stwierdzono znaczną poprawę pamięci operacyjnej. Co imponujące, korzyści zaobserwowano nawet już po godzinie od rozpoczęcia terapii. Osoby przyjmujące kurkuminę już wtedy wykazywały poprawę w zakresie koncentracji uwagi i pamięci roboczej.
Przytoczony tutaj przegląd naukowy dowodzi, że pogorszenie funkcji poznawczych nie musi być nieuniknioną konsekwencją starzenia się. Dzięki temu, że wiele z tych badań przeprowadzono w formie randomizowanych, podwójnie ślepych prób kontrolowanych placebo – tak zwanego naukowego „złotego standardu” badań epidemiologicznych – jasne jest, że pacjenci, ich rodziny i lekarze mają już do dyspozycji więcej opcji leczenia, niż im się wydaje. Jest to szczególnie istotne biorąc pod uwagę nieskuteczność i skutki uboczne leków przepisywanych na demencję. Zadbaj o siebie już dzisiaj! I pamiętaj, że poprawa funkcji poznawczych przy demencji jest możliwa, jednakże profilaktyka jest zawsze lepsza!