Lizyna jest aminokwasem i w naszym organizmie funkcjonuje jako budulec wielu różnych białek. Lizynę znajdziemy m.in. w enzymach, osoczu krwi, przeciwciałach, hormonach i organach, jak chociażby: naczynia krwionośne, kości, skóra, ścięgna czy mięśnie. A ponieważ podstawę tych organów stanowi kolagen, to przy niedoborach tego aminokwasu może ucierpieć ich struktura i funkcja. Nasz organizm nie może sam wytwarzać lizyny. Należy ona do tzw. aminokwasów egzogennych, dlatego też musimy ją przyjmować z dietą. Najistotniejszym jej źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego, ale tylko jeśli mamy urozmaiconą i zbilansowaną dietę. Niestety badania potwierdzają, że często wykazujemy niedobory, zwłaszcza ważnych mikroskładników egzogennych, do których zaliczamy właśnie lizynę czy witaminę C.
Lizyna w badaniach
Badania naukowe, w tym badania Instytutu dr Ratha, jasno dowodzą, iż wiele chorób chronicznych powiązanych jest z rozpadem tkanki łącznej (kolagenu). Zaliczmy tutaj m.in. nowotwory, inne choroby degradacyjne (osteoporoza, miażdżyca), czy choroby infekcyjne. W ich przebiegu widać wyraźnie, iż prowadzą do zmian w strukturze białkowej organizmu. Dlatego optymalne zaopatrzenie organizmu w te kluczowe mikroskładniki jest niezbędne dla zachowania zdrowia i prawidłowych funkcji kolagenu.
Skóra
Skóra jest nie tylko naszym największym organem, ale także odzwierciedleniem stanu naszego zdrowia. Jest również pierwszą barierą chroniącą nas przed patogenami i zanieczyszczeniami. Pełni kluczową rolę w regulacji temperatury ciała i eliminacji wielu produktów przemiany materii. Wygląd naszej skóry może nam powiedzieć o naszej nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne lub zanieczyszczeniu środowiska, w którym żyjemy. Po wyglądzie skóry możemy ocenić nadmiar stresu czy brak snu. Ponadto czy jesteśmy odwodnieni, czy spożywamy zbyt dużo kofeiny, cukru, alkoholu lub czy palimy papierosy. Skóra może wskazywać też na inne problemy. Zaliczamy tutaj przede wszystkim te związane z funkcjonowaniem układów: pokarmowego, sercowo-naczyniowego i nerwowego. Niejednokrotnie również zaburzenia te dotyczą równowagi hormonalnej czy stanów zapalnych. Jędrność i elastyczność skóry zależy od jej głównych składników – kolagenu i elastyny. Dlatego zmniejszona produkcja i zwiększone niszczenie kolagenu i elastyny przyspieszają objawy starzenia. Za funkcje i stabilność kolagenu i elastyny odpowiedzialna jest m.in. lizyna.
Naczynia krwionośne
Ponieważ kolagen nadaje stabilność całemu organizmowi, to jego niedobór może mieć wpływ na wiele jego systemów, w tym na układ krwionośny. Choroba wieńcowa odnosi się do stanu, w którym wewnątrz tętnic wieńcowych powstają blaszki miażdżycowe. Może to prowadzić do zawału serca. Jeśli złogi te rozwiną się wewnątrz tętnic mózgowych (lub układu naczyniowo-mózgowego), to mogą one ostatecznie prowadzić do udarów.
Naukowcy z Instytutu dr Ratha odkryli, że miażdżyca jest wynikiem pewnego procesu regulacyjnego. Proces ten kompensuje system naczyń krwionośnych poważnie zagrożony przez niedobór mikroelementów, w szczególności witaminy C i aminokwasu lizyny, składników niezbędnych do syntezy kolagenu. W konsekwencji niedobory negatywnie wpływają na produkcję i funkcję kolagenu, co prowadzi do osłabienia ścian tętnic i rozwinięcia stanu patologicznego.
Infekcje wirusowe: konkurencyjność lizyny i argininy
Arginina i lizyna wykorzystują te same kanały transportowe, dlatego należy zwracać uwagę na odpowiedni stosunek obu aminokwasów: lizyna w synergii z argininą powinna odgrywać integracyjną rolę. To działanie obu aminokwasów wykorzystuje się między innymi przy infekcji opryszczką, ponieważ arginina wykorzystywana jest w procesach replikacji wirusa. Przyjmowanie lizyny może utrudnić rolę argininy w replikacji wirusów i tym samym skrócić czas trwania choroby. Równocześnie może również zmniejszyć częstotliwość zapadania na to schorzenie.
Ochrona struktur kolagenowych
Zdrowy wzrost komórek jest niezwykle ważny dla rozwoju i utrzymania zdrowego organizmu. Miliardy komórek (najmniejszych jednostek funkcjonalnych organizmu) stale angażują się w procesy regeneracyjne, w wyniku których stare i uszkodzone komórki są usuwane i zastępowane nowymi. Wzrost komórek, czyli ich proliferacja, jest ściśle regulowana w zdrowej tkance, tak aby zachować równowagę pomiędzy syntezą komórek a ich utratą. Procesy te są niezbędnym warunkiem wstępnym dla każdego okresu życia oraz dla zapobiegania wczesnemu starzeniu się i chorobom.
Enzymy trawiące kolagen
Jednym z głównych obszarów badań Instytutu dr Ratha są nowotwory. Również w tej dziedzinie naukowcy doszli do niezwykle ciekawych wyników. Otóż rosnące komórki mogą rozrastać się w tkance tylko poprzez niszczenie otaczającej je bariery tkanki łącznej. Odbywa się to przy pomocy określonych enzymów. Najważniejszymi enzymami trawiącymi kolagen są metaloproteinazy macierzy lub MMP. Wydzielanie ich podlega dokładnej kontroli, dzięki czemu stan i stabilność tkanki łącznej nie ulegają później uszkodzeniom. Proces niszczenia tkanki łącznej jest wykorzystują również patogeny, czy komórki nowotworowe do inwazji tkanek i rozprzestrzeniania się w organizmie. Aby zatrzymać przerzuty nowotworowe, należy zatem zahamować aktywność MMP. Ponadto lizyna wykazuje ważną funkcję ochronną dla kolagenu. Jest np. w stanie zablokować tzw. kolagenazy, czyli enzymy niszczące kolagen – wyjaśnia dr Aleksandra Niedzwiecki.
Suplementacja i edukacja
To tylko kilka przykładów znaczenia tego aminokwasu dla zachowania zdrowia.Sam oceń, czy suplementacja jest konieczna, czy nie? Brak informacji o konsekwencjach niedoborów mikroskładników odżywczych prowadzi do utrzymywania nas w stanie „słabego zdrowia” i sprzyja jedynie rynkowi leków. Jedyną drogą, by wiedza o mikroskładnikach odżywczych została wprowadzona w praktykę i zaakceptowana jako integralna część nowoczesnej medycyny, jest potwierdzenie ich skuteczności poprzez naukę, jak i powszechną edukację.
W Internecie znajdziesz wiele odpowiedzi na pytania dotyczące zdrowia, jednak niewiele z tych odpowiedzi dotyka rzeczywistego zrozumienia przyczyn problemów zdrowia i ich rozwiązania. Dlatego ważne z naszego punktu widzenia staje się przybliżenie Tobie podstaw Medycyny Komórkowej dr Ratha i naukowo opracowanych, naturalnych metod ochrony zdrowia o udokumentowanej skuteczności. Skorzystaj już dzisiaj z tej bezpłatnej wiedzy!