Kwercetyna jest składnikiem roślinnym pozyskiwanym z owoców i warzyw. Najczęściej z cebuli, jabłek, jagód. Polifenol ten, bo kwercetyna jest polifenolem, wykazuje silne działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Ponadto wykazuje zdolność do hamowania uwalniania histaminy, z czego wynika jej silne działanie antyalergiczne. Kwercetyna ma również znaczenie dla utrzymania silnych naczyń krwionośnych. Z tego względu może obniżać gęstość krwi. Tym samym może też zapobiegać postawaniu zakrzepów. Ponadto może chronić wątrobę i przeciwdziałać niebezpiecznym skutkom działania estrogenu. Kwercetyna jest także niezbędna dla prawidłowej absorpcji witaminy C i zapobiega jej szybkiej biodegradowalności w organizmie. Ale to jeszcze nie wszystko.
Kwercetyna a nowotwory
Badanie Instytutu dr Ratha dowiodło, że kwercetyna pomaga w zwiększeniu poziomu polifenoli z zielonej herbaty we krwi. Jest to o tyle dla nas istotne, gdyż galusan epigallokatechiny (EGCG), główny składnik zielonej herbaty, wykazuje bardzo silne działanie przeciwnowotworowe. W tym miejscu przypominamy, że EGCG słabo absorbuje się z układu pokarmowego do naszego organizmu. Dlatego dodając kwercetynę możemy znacząco zwiększyć aktywność przeciwnowotworową EGCG. Bingo! Ale to jeszcze nie wszystko. Naukowcy na czele z dr Aleksandrą Niedzwiecki dowiedli w innym badaniu in vivo inne przeciwnowotworowe właściwości kwercetyny. Badanie to wykazało, że synergia kwercetyny i innych mikroskładników hamuje wzrost guzów sutka u szczurów i zmniejsza ich złośliwość. A więc kwercetyna działa przeciwnowotworowo i potwierdzają to badania.
Stany zapalne
Przyjrzyjmy się jeszcze stanom zapalnym. Tutaj, ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, kwercetyna była badana i stosowana już od dawna przy chorobach związanych właśnie z tymi stanami. Najczęściej przy miażdżycy, reumatoidalnym zapaleniu stawów i wspomnianych już wcześniej nowotworach. Kwercetyna znalazła również swoje zastosowanie przy zapaleniu pęcherza moczowego i prostacie.
Badania
Właściwości przeciwzapalne kwercetyny potwierdziły się w kolejnym badaniu Instytutu. Tam również zastosowano formułę zawierającą m. in. kwercetynę. Wynik badania jednoznacznie potwierdza, że zastosowana formuła skutecznie i znacząco obniża różne markery zapalenia ogólnoustrojowego. Analiza porównawcza z lekiem przeciwzapalnym Ibuprofenem wykazała, że badana formuła dawała lepszą ochronę przed zapaleniem niż Ibuprofen. Ponadto zaobserwowano zmniejszenie ekspresji enzymu cyklooksygenazy-2 (COX2) i innych parametrów występujących przy stanach zapalnych. Uzyskane wyniki wykazały, że kwercetyna oraz EGCG były najskuteczniejszymi inhibitorami skurczu komórek mięśni gładkich, który wywołano przy pomocy angiotensyny II. Uwaga: angiotensyna II zwiększa skurcz naczyń i podwyższa ciśnienie krwi, dlatego jest stosowana w leczeniu nadciśnienia. Wyniki badania wskazują, że kwercetyna i zielona herbata mogą hamować ten enzym odpowiednio o 120% i 97%. Wynik robi wrażenie…szczególnie na mięśniach gładkich!
W synergii siła
We wzmacnianiu tkanki łącznej kwercetyna działa najlepiej w synergii. Oczywiście z królową witamin – witaminą C i z naszym ulubionym ekstraktem z zielonej herbaty, czyli EGCG. Warto pamiętać, że silna i zdrowa tkana łączna odgrywa niezwykle ważną rolę dla ogółu naszego zdrowia. Między innymi zapobiega powstawaniu i narastaniu płytek miażdżycowych. A stąd już tylko krótka droga od skutecznej profilaktyki miażdżycy i innych problemów zdrowotnych. I to również potwierdza badanie Instytutu.
Po przeczytaniu tego artykułu zdajesz już sobie sprawę z faktu, że kwercetyna powinna na stałe zagościć w Twoim jadłospisie. Jeśli zależy Ci na efektach, które zostały potwierdzone w przytoczonych tu badaniach to zaopatrz się w dobry suplement zawierający kwercetynę. Najlepiej w synergii z witaminą C, lizyną, proliną, argininą, ekstraktem z zielonej herbaty, N-acetylo cysteiną, selenem, miedzią i manganem. A no i najważniejsze: nie zapomnij, aby był to produkt opatrzony nazwiskiem dr Ratha. Bowiem tylko taki produkt zapewni efekty, o których przeczytałeś właśnie w tym artykule. Pamiętaj, postaw na jakość, jaką dają badania. Twoje zdrowie Ci za to podziękuje!
Bardzo Dziękuję za ten materiał.
Genialnie💚