Demencją jest dotkniętych ponad 55 milionów ludzi na całym świecie. Rocznie odnotowuje sie prawie 10 milionów nowych przypadków. Demencja jest obecnie siódmą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Medycyna konwencjonalna nadal nie ma skutecznych środków zapobiegania lub eliminowania tej choroby. Niedawno opublikowany przegląd sugeruje, że przyjmowanie witamin z grupy B, zwłaszcza kwasu foliowego, może mieć pozytywny wpływ na opóźnianie i zapobieganie pogorszeniu funkcji poznawczych.
Witaminy z grupy B a demencja
Raport analizuje 27 artykułów naukowych badających wpływ witamin z grupy B, witaminy C, witaminy D i witaminy E na demencję. 14 z 27 badań dotyczyło wpływu witamin z grupy B. Spośród tych badań dwa dotyczyły witaminy B12, jedno witaminy B1, pięć kwasu foliowego, a sześć jednoczesnego przyjmowania różnych witamin z grupy B.
Dawkowanie
W badaniach nad witaminami z grupy B stosowano różne dawki. Ponadto w badaniach z witaminą B12 dawki wahały się od 10 μg do 1 mg na dobę. W przypadku witaminy B1 stosowano dawki do 300 mg dwa razy dziennie. Dawka kwasu foliowego wahała się od 400 μg do 30 mg na dobę. Inne badane witaminy z grupy B to witamina B2 i witamina B6, każda suplementowana w dawce 10 mg na dobę.
Synergia
Naukowcy zauważyli, że niektóre badania wykazały bardzo obiecujące wyniki dla suplementów zawierających witaminy z grupy B. Kwas foliowy, podawany samodzielnie lub w połączeniu z innymi witaminami z grupy B, okazał się najskuteczniejszym mikroskładnikiem przeciwko demencji. Wszystkie badania, które porównywały suplementację kwasem foliowym z placebo lub konwencjonalnym leczeniem, uzyskały lepsze wyniki niż odpowiednie grupy kontrolne.
Demencja a poprawa funkcji poznawczych
Przegląd sugeruje również, że połączone spożycie kwasu foliowego i witaminy B12 może być związane z niższym ryzykiem pogorszenia funkcji poznawczych. Naukowcy zauważyli również, że jeśli te dwie witaminy były podawane w tym samym czasie, to uzyskiwano bardzo obiecujące wyniki. Podobnie witamina B1 miała pozytywny wpływ na wydajność poznawczą nie tylko sama, ale także w połączeniu z kwasem foliowym. Jednoczesne podawanie kwasu foliowego i kwasu dokozaheksaenowego (DHA), kwasu tłuszczowego omega-3, również znacząco poprawiło funkcje poznawcze.
Inne mikroskładniki odżywcze
Wykazano ponadto, że połączenie niskiej dawki witaminy C i witaminy E nie wiązało się z poprawą funkcji poznawczych. Jednak przy dziennej dawce 2000 IU witamina E wydawała się być związana z wolniejszym spadkiem funkcji poznawczych. Natomiast gdy dzienna dawka witaminy C wyniosłą 500 mg, to przyczyniła się do znacznie lepszej wydajności poznawczej.
W przypadku witaminy D naukowcy zauważyli, że wyniki badań były bardzo różne. Zauważają jednak, że zastosowany schemat dawkowania może odgrywać ważną rolę w określaniu skuteczności interwencji.
Inne badania potwierdziły już korzystny wpływ składników odżywczych i związków roślinnych na funkcje poznawcze, a dalsze badania sugerują, że synergistyczne połączenia przeciwutleniaczy mogą zapobiegać, a nawet odwracać chorobę Alzheimera, nadszedł czas, aby te bezpieczne i niedrogie naturalne podejścia zdrowotne zostały wykorzystane w praktyce klinicznej. Badania opublikowane w czasopiśmie The Lancet sugerują, że całkowity globalny koszt ekonomiczny demencji osiągnął 948 miliardów dolarów w 2016 roku. W tej sytuacji dalsze pozbawianie osób dotkniętych chorobą i ich rodzin sprawdzonych metod leczenia opartych na składnikach odżywczych jest zarówno ekonomicznie nie do utrzymania, jak i zbrodnią przeciwko ludzkości.