Może wyda Ci się to nieprawdopodobne, ale pierwsze witaminy zostały odkryte dopiero jakieś sto lat temu. Odkrycie kilku z nich doprowadziło do przyznania nagród Nobla ich odkrywcom. Wyróżnienia te przyznano w uznaniu wyjątkowej roli witamin w utrzymaniu zdrowia i zapobieganiu chorobom. Od tego czasu setki tysięcy badań rozwinęło te odkrycia. Tym samym niezbicie udowodniono znaczenie mikroskładników dla całej ludzkości. A jednak, mimo że fakty naukowe są tak dobrze udokumentowane, to ogół społeczeństwa żyje w nieświadomości. Światowy Dzień Witamin, który właśnie ustanawiamy na 2 lipca, ma na celu poprawę tego stanu rzeczy. Ponadto dzień ten ma wyznaczać kierunek, w którym mikroelementy oraz oparta na nauce wiedza na ich temat staną się powszechnym prawem człowieka.
Na chwilę obecną ludzkość odkryła trzynaście witamin. W tym zacnym gronie znalazły się:
- witamina A (retinol),
- witamina B1 (tiamina),
- witamina B2 (ryboflawina),
- witamina B3 (niacyna),
- witamina B5 (kwas pantotenowy),
- witamina B6 (pirydoksyna),
- witamina B7 (biotyna),
- witamina B9 (folian),
- witamina B12 (kobalamina),
- witamina C (askorbinian),
- witamina D (kalcyferol),
- witamina E (tokoferole i tokotrienole) oraz witamina K (filochinon i menachinony).
Niektóre źródła umieszczają na tej liście również cholinę jako czternastą witaminę, ale tutaj zdania są jeszcze podzielone. Niemniej jednak nie ulega wątpliwości, że zapewnienie optymalnej dziennej podaży witamin jest kluczowym czynnikiem w utrzymaniu zdrowia.
Wyeliminowanie chorób układu krążenia dzięki witaminie C
Wśród ogółu społeczeństwa, prawdopodobnie najbardziej znaną z wyżej wymienionych witamin jest witamina C. Kwas askorbinowy został odkryty przez węgierskiego naukowca Alberta Szent-Györgyi, który został nagrodzony za swoje odkrycie w 1937 roku nagrodą Nobla. Zastosowanie terapeutyczne witaminy C zostało spopularyzowane przez dwukrotnego laureata nagrody Nobla Linusa Paulinga w latach 70-tych. Pauling stał się również wczesnym zwolennikiem stosowania wysokich dawek witaminy C w leczeniu raka. Równie ważna jak jego pionierskie wysiłki była późniejsza współpraca Paulinga z dr med. Matthiasem Rathem. Razem zajmowali się rolą witaminy C w zapobieganiu chorobom układu krążenia. I ostatecznie ich współpraca okazała się przełomowa dla ludzkości.
Rewolucyjne odkrycie dr Ratha
Seria kluczowych prac naukowych, których współautorem był Pauling, zaproponowała ludzkości rewolucyjne odkrycie naukowe dr Ratha. Dr Rath z Paulingiem dowiedli, że główną przyczyną chorób układu krążenia u ludzi jest niedobór witaminy C. Jak dowiedli w swoich badaniach, zapewnienie optymalnego dziennego spożycia witaminy C może ostatecznie utorować drogę do zniesienia chorób układu krążenia jako przyczyny śmierci u ludzi.
Znaczny spadek śmiertelności z powodu chorób układu krążenia
Opierając się na tej przełomowej pracy, w badaniu opublikowanym w 2015 roku naukowcy z Instytutu dr Ratha ostatecznie udowodnili, że choroba sercowo-naczyniowa jest zasadniczo wczesną formą choroby z niedoboru witaminy C – szkorbutu. Co warte podkreślenia, równolegle z rosnącą na całym świecie świadomością naukowego odkrycia dr Ratha, w ostatnich dekadach odnotowano znaczny spadek śmiertelności z powodu chorób układu krążenia. Ten rozwój sytuacji otwiera kuszącą możliwość, że w najbliższych latach uda się wyeliminować choroby sercowo-naczyniowe lub przynajmniej doprowadzić do ich niemal całkowitego wyeliminowania.
Światowy Dzień Witamin – kluczowe znaczenie dla zdrowia
Osiągnięcie tego monumentalnego celu dla globalnego zdrowia jest zarówno wyzwaniem politycznym, jak i naukowym. Kluczowe znaczenie będzie miało ograniczenie wpływu wartego biliony dolarów farmaceutycznego „biznesu z chorobą”. Tak samo trzeba edukować polityków o otwartych umysłach w zakresie faktów dotyczących witamin i zdrowia.
Światowy Dzień Witamin ustanowiony przez nas na 2 lipca ma na celu wytyczenie kierunku, w którym optymalne dzienne spożycie witamin i oparta na nauce wiedza o nich będą dostępne dla każdego. Wesprzyj i Ty tę kampanie i podziel się tą wiadomością ze znajomymi i rodziną.