Szczelinowanie hydrauliczne, powszechnie znane jako „fracking”, jest techniką pozyskiwania ropy i gazu ze skał łupkowych. Proces ten, czasami nazywany „niekonwencjonalnym wydobyciem ropy i gazu”, obejmuje wiercenie w ziemi i kierowanie mieszaniny wody, piasku i chemikaliów pod wysokim ciśnieniem w skałę. Chociaż rządy powszechnie twierdzą, że „fracking” nie stanowi zagrożenia dla zdrowia publicznego, to prawda wydaje się być zupełnie inna. Pomimo szczegółowej oceny ryzyka związanego ze szczelinowaniem, jego korzyści przeważyły nad zdrowiem publicznym. Każdy, kto przeprowadziłby dogłębne analizy, stwierdziłby, że jest wiele powodów do niepokoju. Co gorsza, naukowcy wykazali wyraźne powiązania między szczelinowaniem a rakiem, zawałem serca, problemami podczas porodu i wieloma innymi negatywnymi skutkami zdrowotnymi.
„Fracking” i rak
Przegląd opublikowany w czasopiśmie Science of The Total Environment z 2017 roku, przedstawił powiązania między szczelinowaniem a rakiem. Zidentyfikowano wówczas 55 substancji chemicznych uwalnianych do powietrza i wody. Substancje te, są znane jako prawdopodobne lub możliwe czynniki rakotwórcze dla ludzi. Wśród tych chemikaliów znalazło się 20, co do których wykazano, że zwiększają ryzyko wystąpienia białaczki i chłoniaka. Naukowcy ostrzegają, że miliony ludzi mieszkających w bliskim otoczeniu od miejsc szczelinowania narażają się na wpompowywane tam chemikalia.
Ostatnie badania potwierdziły te obawy. Dzieci z Pensylwanii mieszkające w pobliżu niekonwencjonalnych projektów naftowych i gazowych były dwa do trzech razy bardziej narażone na zdiagnozowanie białaczki w wieku od 2 do 7 lat niż te, które nie mieszkały w pobliżu takiej działalności naftowej i gazowej.
Ryzyko wystąpienia chorób serca a „fracking”
Badania z 2021 r. pokazują, że „fracking” zwiększa ryzyko wystąpienia ataków serca. Czasopismo Environmental Research wykazało, że takie działania są związane ze zwiększoną liczbą hospitalizacji zawału serca. W grupie ryzyka są mężczyźni w średnim i starszym wieku oraz kobiety. Jeśli chodzi o zwiększoną śmiertelność na skutek zawału serca, występuje ona najczęściej wśród mężczyzn w średnim wieku. Naukowcy starają się w ten sposób uświadomić ludzi na temat ryzyka sercowo-naczyniowego związanego z rozwojem niekonwencjonalnego wydobycia gazu ziemnego. Według badaczy, zakaz szczelinowania pomoże chronić zdrowie publiczne.
Naukowcy wyciągnęli podobne wnioski przy hospitalizacji pacjentów cierpiących na niewydolność serca. Badanie opublikowane w Journal of the American College of Cardiology w 2021 roku wykazało, że starsi pacjenci z niewydolnością serca wydają się być szczególnie narażeni na negatywne skutki zdrowotne związane z niekonwencjonalnym wydobyciem gazu ziemnego.
Niekorzystny wpływ na zdrowie niemowląt
Prace badawcze opublikowane w Journal of Health Economics potwierdzają, że „fracking” wpływa na jakość wody pitnej i zdrowie niemowląt. Badania opublikowane w czasopiśmie Science Advances w 2017 r. ukazały natomiast dowody na negatywne skutki zdrowotne w okresie życia płodowego. W grupie podwyższonego ryzyka znajdowały się matki, których miejsce zamieszkania znajdowało się w odległości od 1 km do 3 km od miejsca szczelinowania. Wpływy zdrowotne obejmują większą ilość urodzeń niemowląt o niskiej masie urodzeniowej, a także znaczne spadki średniej masy urodzeniowej i kilku innych miar zdrowia niemowląt.
Badanie z 2019 r. przeprowadzone w hrabstwach Oklahomy, pokazuje zależność między miejscem zamieszkania matki a szczelinowaniem. Okazuje się, że im bliżej ma miejsce zamieszkania matki od odwiertów szczelinowych, tym bardziej negatywne są skutki dla zdrowia urodzeniowego niemowląt. Również naukowcy w Kalifornii prowadzą badania na temat związku pomiędzy bliskością odwiertów szczelinowych a niekorzystnymi wynikami narodzin.
Ogólny wzrost hospitalizacji
Prace badawcze w Pensylwanii wykazały znaczący związek pomiędzy rozwojem wydobycia gazu łupkowego a hospitalizacjami z powodu zapalenia płuc wśród osób starszych. Zauważa się wzrost hospitalizacji z powodu problemów układu moczowo-płciowego, takich jak infekcje nerek i dróg moczowych. Ponadto, problem ten dotyka różne kategorie medyczne: dermatologię, neurologię, onkologię.
Substancje chemiczne stosowane przy szczelinowaniu
Substancje chemiczne stosowane przy szczelinowaniu mogę uszkodzić płuca, wątrobę, nerki, krew i mózg. Mieszkańcy zamieszkujący w promieniu 1 km od odwiertów szczelinujących, zgłaszają m. in. złe samopoczucie. Ponadto najczęstszymi objawami są zaburzenia snu, ból głowy, podrażnienie gardła, stres, niepokój, kaszel, duszności, problemy z zatokami, zmęczenie, nudności i świszczący oddech.
Zysk ponad ludzkie zdrowie
Biorąc pod uwagę dowody naukowe, nie sposób uwierzyć, że rządy nie są świadome negatywnych skutków zdrowotnych szczelinowania. W związku z tym możemy jedynie stwierdzić, że zdrowie publiczne jest świadomie poświęcane na rzecz korporacyjnego zysku i korzyści ekonomicznych. Obecnie Stany Zjednoczone, Kanada, Chiny, Argentyna wydobywają komercyjnie gaz łupkowy i ropę łupkową. Zauważa się również że inne kraje coraz częściej podejmują takie próby. Przykładem tego, jest rząd Wielkiej Brytanii, który zniósł zakaz szczelinowania obowiązujący od 2019 roku mimo sprzeciwu lokalnych władz.
Historia kartelu energetycznego
Politycy rzadko skupiają się na negatywnych skutkach zdrowotnych szczelinowania, preferując zamiast tego spór o jego wpływ na środowisko. Musimy być jednak świadomi, że historia kartelu energetycznego ma mroczną i kryminalną historię, obejmującą dwie wojny światowe. Politycy i korporacje stawiające zysk ponad ludzkie zdrowie muszą ponieść odpowiedzialność za swoje działania. Zapewnienie, że stanie się to raczej wcześniej niż później może być naszą najlepszą obroną przed powtórzeniem się historii.