Rozpuszczalna w tłuszczach witamina D często bywa nazywana „słoneczną witaminą”. Wynika to z faktu, że ultrafioletowe światło słoneczne (promienie UV) stymuluje jej produkcję w skórze. Jako rodzaj „prohormonu”, powstaje, gdy cholesterol w skórze jest wystawiony na działanie promieni UV. Następnie jest ona przekształcana w wątrobie i nerkach do kalcytriolu, aktywnej formy witaminy D. Dwie główne formy witaminy D to D2 (ergokalcyferol), występują w produktach roślinnych oraz D3 (cholekalcyferol), występujący najczęściej w produktach zwierzęcych i tłustych rybach. Co ciekawe forma D3 jest dwa razy skuteczniejsza niż D2 w zwiększaniu poziomu witaminy D we krwi.
Niedobory witaminy D
Wiele osób, w tym również małe dzieci, cierpi na niedobór tej ważnej witaminy. Nadmierne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych – zwłaszcza tych o wyższych SPF, pochmurna pogoda i zanieczyszczenie powietrza to kolejne czynniki, które hamują produkcję witaminy D w skórze. Niedoborom sprzyja również dieta niskotłuszczowa oraz choroby układu pokarmowego, wątroby i nerek.
Nie tylko zdrowe kości
Chociaż witamina D jest potrzebna do wielu ważnych procesów zachodzących w organizmie, to zazwyczaj kojarzy się ją tylko ze zdrowymi kośćmi, ponieważ wspomaga wchłanianie wapnia z układu pokarmowego i utrzymuje optymalny stosunek wapnia do fosforu. Jednak ta ważna witamina ma wiele innych korzyści dla zdrowia. Przyczynia się m.in. do zachowania silnego układu odpornościowego, prawidłowych funkcji poznawczych, prawidłowego metabolizmu glukozy i zmniejszenia stanów zapalnych. Witamina D pomaga również chronić przed zespołem metabolicznym, chorobami układu krążenia i niektórymi nowotworami, takimi jak rak piersi, okrężnicy, trzustki i prostaty.
Badania
Naukowcy z Instytutu dr Ratha przeprowadzili szereg badań, aby udowodnić korzyści płynące ze stosowania witaminy D3. W jednym z tych badań przetestowano antynowotworowy wpływ witaminy D na komórki raka piersi. Witamina D była badana zarówno sama, jak i w połączeniu z grupą innych synergistycznych mikroskładników odżywczych. Stosowana samodzielnie, hamowała wzrost komórek raka piersi o 17 procent. W połączeniu z ekstraktem z zielonej herbaty, zmniejszyła wzrost komórek rakowych o 62 procent. Połączenie z innymi synergistycznymi mikroskładnikami odżywczymi prowadziło do znacznie silniejszego zahamowania wzrostu komórek rakowych. Kiedy dawka synergistycznej mieszanki mikroskładników odżywczych była stopniowo zwiększana, przy utrzymaniu stężenia witaminy D, wzrost komórek raka piersi został zahamowany aż o 94 procent.
Witamina D z witaminą C
W kolejnym badaniu przetestowano wpływ witaminy D3 na układ sercowo-naczyniowy, zarówno jako pojedynczego mikroskładnika, jak i w połączeniu z witaminą C. Przedmiotem badań była produkcja kolagenu i innych białek przez komórki mięśni gładkich aorty ludzkiej. Wyniki badań wskazują, że witamina D3 zwiększa produkcję cząsteczek kolagenu, co sugeruje wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych, a tym samym zmniejszenie ryzyka miażdżycy. Inne badanie potwierdziło synergiczne współdziałanie witaminy D3 i witaminy C. Badanie to wykazało, że połączenie tych dwóch mikroelementów może zmniejszyć wiele procesów, które prowadzą do miażdżycy, a wyniki te można osiągnąć przy stosowaniu niższych dawek tej specyficznej mieszanki niż w przypadku przyjmowania tych mikroskładników odżywczych osobno.
Witamina D a borelioza
Aby zbadać antybakteryjne działanie witaminy D3, naukowcy z Instytutu testowali jej skuteczność wraz z witaminą C i powszechnie stosowanym antybiotykiem, doksycykliną, przeciwko bakterii Borrelia, czynnikowi wywołującemu boreliozę. Wyniki badań wykazały, że doksycyklina w połączeniu z witaminą D3 i witaminą C wywiera znaczący efekt przeciwbakteryjny na bakterie Borrelia, redukując zarówno ich formy aktywne, jak i przetrwalnikowe.
Badania przeprowadzone w Instytucie Badawczym dr Ratha dowodzą wielostronnego działania witaminy D3 i pokazują, że jej imponujące korzyści zdrowotne wykraczają daleko poza zdrowe kości.