Zespół jelita drażliwego (IBS) jest powszechnym problemem dotyczącym jelita grubego. Szacuje się, że dotyka około 11% populacji na całym świecie. Wielu lekarzy to lekceważy i określają go jako zaburzenie psychosomatyczne. Pacjenci często cierpią z powodu wyniszczających objawów przez lata, bez znalezienia przyczyny. Obecnie jednak dwa nowe przeglądy systematyczne i metaanalizy sugerują, że niedobór witaminy D wiąże się z tym problemem. Co więcej, suplementacja może poprawić jakość życia pacjentów.
Zespół jelita drażliwego a objawy
IBS wraz z szeregiem objawów takich jak: bóle brzucha, wzdęcia, częste wypróżnienia, biegunka lub zaparcia, może być szczególnie uciążliwym schorzeniem. Niektórym udaje się kontrolować objawy, eksperymentując z różnymi sposobami odżywiania. Niemniej jednak, dla wielu osób dolegliwość ta ma znaczący wpływ na jakość życia. Może upośledzić zdolność do pracy i wykonywania codziennych czynności. Medycyna konwencjonalna wciąż nie jest w stanie skutecznie zdiagnozować pierwotnej przyczyny IBS. Publikacja tych nowych systematycznych badań i metaanaliz może potencjalnie stanowić istotny postęp w zapobieganiu i leczeniu tego zaburzenia.
IBS a badania nad witaminą D
Nowe prace, opublikowane w czasopiśmie Nutrición Hospitalaria (NH) i Nutrition Journal (NJ) przez różne grupy badaczy z Chin, analizują skuteczność suplementacji witaminą D w IBS i jej wpływ na objawy. Wykazano w nich, że patogeneza tego zaburzenia zależy od niedoboru witaminy D. Pacjenci otrzymujący suplementy, mieli większą poprawę niż ci, którym podawano placebo.
W czasopiśmie NH przeanalizowano 12 randomizowanych badań kontrolowanych, w których łącznie 1331 uczestników otrzymywało co najmniej 3000 IU witaminy D przez okres 4 tygodni. Po dokonaniu oceny badań naukowcy stwierdzili, że niedobór witaminy D jest czynnikiem ryzyka dla IBS. Poziom witaminy D w surowicy pacjentów cierpiących na tę chorobę jest znacznie niższy niż u osób zdrowych. Podsumowując prace stwierdzono, że suplementacja może poprawić jakość życia pacjentów z IBS.
Randomizowane badania
W pracy NJ przeanalizowano 4 randomizowane badania kontrolowane placebo, w których wzięło udział łącznie 335 uczestników. Stosowano różne dawki i różny czas trwania leczenia Dwa z nich zawierały dawkę 50 000 IU witaminy D podawaną co dwa tygodnie; w jednym badaniu podawano dawkę przez 6 tygodni, a w drugim przez 6 miesięcy. W pozostałych dwóch badaniach stosowano dawkę 50 000 IU witaminy D podawaną co tydzień przez 9 tygodni. Dawkę 2000 IU podawano codziennie przez 6 miesięcy. W żadnym z badań nie odnotowano działań niepożądanych wynikających z zastosowanych dawek. Suplementacja witaminą D wykazuje działanie ochronne zarówno w odniesieniu do objawów, jak i jakości życia pacjentów z IBS. Witamina D jest bezpieczna i może ona stanowić użyteczne i praktyczne podejście do leczenia tego schorzenia.
Osoby cierpiące na IBS często cierpią również na zaburzenia psychiczne takie jak: lęk i depresja, a niedobór witaminy D dodatkowo wiąże się z tymi problemami, istnieje wiele argumentów przemawiających za suplementacją. Udowodniono skuteczność suplementów witaminy D w poprawie jakości życia pacjentów. Jak wykazano w dwóch nowych przeglądach systematycznych i metaanalizach, IBS można zarówno zapobiegać, jak i leczyć w sposób naturalny.