W nowym systematycznym przeglądzie naukowym badań dokonano analizy jak antyoksydanty wpływają na pacjentów z COVID-19. Wyniki, opublikowane w czasopiśmie Food Science & Nutrition, wskazują, że ten rodzaj mikroskładników odgrywa wysoce korzystną rolę w zmniejszaniu stanu zapalnego, wymagań saturacyjnych, pobytu w szpitalu, przyjęcia na OIOM, śmiertelności i innych aspektów opieki nad pacjentami z koronawirusem.
Antyoksydanty mogą poprawić wyniki kliniczne
Naukowcy potwierdzają, że dożylne podawanie witaminy C znacząco zmniejsza śmiertelność w ciężkich przypadkach COVID-19. Oprócz tego witamina D, selen i cynk również odgrywają pozytywną rolę w walce z chorobą. Uważa się, że antyoksydanty mogą poprawić wyniki kliniczne.
Nowa strategia w walce z COVID-19
Przegląd systematyczny naukowców z Iranu i Kanady, analizuje łącznie 36 badań opublikowanych w latach 2020-2022. Badania zostały przeprowadzone USA, Chinach, Niemczech, Iranie, Indiach, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Austrii, Belgii, Włoszech, Szwajcarii, Izraelu i Japonii. Praca obejmuje warianty SARS-CoV-2: alfa, beta, gamma, delta, epsilon, zeta, iota i kappa. Pomimo całego postępu medycznego w ostatnich latach, COVID-19 nadal stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia publicznego i światowej gospodarki. Naukowcy podkreślają znaczenie opracowania nowych strategii walki z chorobą.
Korelacja między witaminą C w surowicy a śmiertelnością u pacjentów z grupy COVID-19
O tym, że witamina C ma korzystny wpływ na wyniki kliniczne u pacjentów z grupy COVID-19, wyraźnie świadczą wyniki tego nowego badania. Co ciekawe, badacze nie stwierdzili korelacji między poziomem witaminy C w surowicy a śmiertelnością u pacjentów z grupy COVID-19. Jednak dożylna infuzja tej witaminy była w stanie znacząco zmniejszyć śmiertelność w ciężkich przypadkach choroby. Ponadto stwierdzono, że takie podejście do leczenia obniża parametry zapalne u pacjentów.
Witamina D i jej pozytywna rola w zmniejszeniu śmiertelności
Witamina D, której działanie antyoksydacyjne zostało odkryte dopiero niedawno – odgrywa również kluczową rolę w poprawie wyników klinicznych w COVID-19. Wykazano istotny związek między niewystarczającym poziomem witaminy D a występowaniem objawów COVID-19, takich jak gorączka, niski poziom tlenu w tkankach ciała, niska liczba limfocytów i utrata przytomności. Ponadto status witaminy D był skorelowany z upośledzeniem czynności płuc i koniecznością podawania tlenu u pacjentów. Randomizowane badanie kontrolowane pokazało, że suplementacja witaminą D znacząco zmniejszyła liczbę przyjęć na oddziały intensywnej terapii. Ogólnie rzecz biorąc, większość analizowanych w przeglądzie badań udokumentowała pozytywną rolę witaminy D w przeżyciu i zmniejszeniu śmiertelności.
Związek między stężeniem selenu w organizmie a wskaźnikiem wyleczeń COVID-19
W przypadku selenu naukowcy stwierdzili pozytywny związek między stężeniem w organizmie tego antyoksydacyjnego pierwiastka śladowego, badanego na podstawie analizy pierwiastkowej włosów, a wskaźnikiem wyleczeń COVID-19. Nic innego nie oddawało związku między niedoborem selenu w surowicy a zwiększonym ryzykiem śmierci. Badacze doszli do wniosku, że selen może poprawić wyniki kliniczne u pacjentów z COVID-19.
Suplementacja cynku może okazać się korzystna
Chociaż w tym badaniu nie stwierdzono istotnego związku między statusem cynku a hospitalizacją lub przyjęciem na oddział intensywnej terapii, badacze sugerują, że suplementacja cynku może zmniejszyć zarówno hospitalizację, jak i przyjęcie na oddział intensywnej terapii. Na przykład wykazano, że suplementacja cynkiem prowadziła do znacznego zmniejszenia potrzeby podawania tlenu, a także do zwiększenia liczby pacjentów COVID-19 wypisywanych ze szpitala do domu. W badaniu stwierdzono również związek między niedoborem cynku a powikłaniami COVID-19.
Inne antyoksydanty
Inne antyoksydanty, których korzystna rola została omówiona w tym przeglądzie, to witamina A, witamina E i kwas alfa liponowy.
Wypaczone raporty na korzyść przemysłu farmaceutycznego
Pomimo bogactwa dostępnych obecnie dowodów naukowych wykazujących, że mikroelementy są skuteczne w walce z COVID-19, większość mediów głównego nurtu nadal rozpowszechnia twierdzenie, że nie ma takich badań. W tej kwestii wyróżnił się CNN, informując o badaniu twierdzącym, że witamina C i cynk nie łagodzą objawów. New York Times, już w marcu 2020 roku głosił, że suplementy diety raczej nie pomogą w walce z koronawirusem. Takie zakulisowe oświadczenia zostały po raz kolejny ujawnione jako demonstracyjnie fałszywe wraz z publikacją tego najnowszego przeglądu systematycznego.
Główni beneficjenci ataków na suplementy
Głównymi beneficjentami kierowanych przez media ataków na suplementy diety są międzynarodowe firmy farmaceutyczne i ich udziałowcy. Pfizer, BioNTech i Moderna osiągają ostatnio zyski rzędu 1000 dolarów na sekundę. Co więcej, przyczyniają się do łącznych obrotów przemysłu farmaceutycznego, które w tym roku mają przekroczyć 1,5 biliona dolarów. Firmy farmaceutyczne są istotną ostoją przychodów reklamowych dla światowych mediów. Łatwo zatem dostrzec, skąd bierze się tendencyjność w globalnej sprawozdawczości na rzecz przemysłu farmaceutycznego. Czas pokaże, czy media głównego nurtu wyginą, jak się często twierdzi. Jeśli tak się stanie, to sami będą sobie winni.