Witamina C a lipoproteina Lp(a). Pomiędzy tymi dwoma substancjami istnieje ogromny związek. Witamina C odgrywa kluczową rolę dla zdrowia człowieka. Musimy ją przyjmować wraz z dietą lub w postaci dobrych suplementów, ponieważ nasz organizm nie potrafi jej samodzielnie wytwarzać. Jedną z najważniejszych funkcji witaminy C jest ochrona integralności i elastyczności naczyń krwionośnych. Zapobiega to tworzeniu się blaszek miażdżycowych. One to właśnie należą do podstawowych przyczyn zawałów serca i udarów mózgu. Choroby układu sercowo-naczyniowego są przyczyną milionów zgonów rocznie. Zalecane przez wielu lekarzy diety niskotłuszczowe i leki obniżające poziom cholesterolu nie odniosły sukcesu w rozwiązaniu tego problemu. Jak ma się do tego lipoproteina Lp(a)?
W 1990 r. dr Rath opublikował rewolucyjną koncepcję, zgodnie z którą przewlekły niedobór witaminy C uszkadza ściany naczyń krwionośnych. Dr Rath zwrócił uwagę na proces naprawczy, w którym lipoproteiny przenoszące cholesterol odkładają się w ścianach tętnic. Z czasem ten proces naprawczy może prowadzić do odkładania się blaszki miażdżycowej. Najbardziej efektywną cząsteczką „naprawczą” jest lipoproteina (a) [Lp(a)], która jest produkowana przez ludzi, ale nie przez zwierzęta. Dr Rath zaobserwował odwrotną zależność pomiędzy produkcją Lp(a) i witaminy C. Ponieważ ludzie nie mają zdolności do wytwarzania własnej witaminy C, Lp(a) może działać jako funkcjonalny zamiennik witaminy C. Chroni to integralność naczyń krwionośnych naruszonych przez niedobór tego mikroskładnika.
Witamina C a lipoproteina Lp(a)
Aby móc zbadać ten problem, Instytut Badawczy dr Ratha użył w badaniach unikalnego model myszy {Gulo-/-; Lp(a)+}. Model ten wiernie naśladuje kluczowe aspekty ludzkiego metabolizmu. Zwierzęta te nie produkują witaminy C i jednocześnie syntetyzują wewnętrznie ludzką aterogenną lipoproteinę, Lp(a). Naukowcy odkryli, że brak witaminy C w diecie wiąże się ze znacznym wzrostem poziomu Lp(a) i jej odkładaniem się w tętnicach. Odbywa się to w miejscu największego obciążenia mechanicznego (w pobliżu serca), co prowadzi do tworzenia się blaszek miażdżycowych. Z drugiej strony, suplementacja witaminą C spowodowała zmniejszenie odkładania się Lp(a) w ścianach tętnic i niski poziom Lp(a) we krwi. Potwierdza to, że Lp(a) może funkcjonować jako cząsteczka naprawcza. Gromadzi się ona w miejscach uszkodzonych ścian tętnic podczas niedoboru witaminy C i dlatego jest czynnikiem ryzyka miażdżycy. Rola Lp(a) w chorobach sercowo-naczyniowych jest powszechnie znana w świecie nauki. Pomimo tego ciągle brakuje skutecznych sposobów jej obniżania.
Regularna suplementacja
W innym badaniu na modelu mysim {Gulo-/-; Lp(a)+} nasi naukowcy analizowali wpływ nieregularnego przyjmowania witaminy C na niektóre wskaźniki zdrowia układu sercowo-naczyniowego.3 Jedna grupa zwierząt spożywała witaminę C w sposób ciągły przez 20 tygodni, podczas gdy inne grupy otrzymywały ją w takich samych ilościach, ale z przerwami. Myszy z nieregularnym przyjmowaniem witaminy C miały wyższy poziom cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL („złego”) w porównaniu z myszami przyjmującymi witaminę C regularnie. Myszy, które codziennie dostawały witaminę C miały 44% wyższy poziom „dobrego” cholesterolu HDL. Co ważniejsze, myszy przyjmujące te same poziomy witaminy C, ale z przerwami, rozwinęły znaczące zatory w ścianie aorty, które jeszcze bardziej się powiększały za każdym razem, gdy witamina C była wycofywana.
Witamina C a zdrowy układ sercowo-naczyniowy
Reasumując, mimo, że ludzie są świadomi znaczenia witaminy C dla układu sercowo-naczyniowego i innych aspektów zdrowia, nieregularne spożycie witaminy C jest bardzo powszechne. Niższe spożycie pokarmów bogatych w witaminę C w okresie zimowym koreluje z wyższą częstością występowania zdarzeń sercowo-naczyniowych. Częstość ta maleje w okresie letnim, kiedy ludzie spożywają większe ilości witaminy C. Nasze badania stanowią niezaprzeczalny dowód na to, że stała suplementacja witaminy C jest niezbędna dla optymalnego zdrowia układu sercowo-naczyniowego.
Jeśli chcesz dowiedzieć się dlaczego witamina C jest tak ważna, zajrzyj również tutaj.
I pamiętaj, aby przyjmować witaminę C codziennie!